Срок на обучение: 2 семестъра

Форма на обучение: редовна (държавна поръчка и платено обучение)

Начало – от зимен семестър

Ръководител: гл. ас. д-р Венцислава Стоянова

тел.: 02 9706 261

e-mail: vhstojanov@uni-sofia.bg

Магистърската програма задълбочава и профилира уменията и познанията на студентите относно теориите и практиките, свързани със знаково-символната страна на визуалното изкуство, както и със спецификата на визуалното възприятие. Тя е ориентирана към кандидати, които имат художествена подготовка и професионална квалификация „учител“, завършили бакалавърска степен, свързана с визуалните изкуства, дизайна, анимацията, архитектурата и пр. във висши училища, които провеждат обучение в тези специалности.

В основата на магистърската програма Педагогика и семиотика на изобразителното изкуство стоят няколко теоретични дисциплини, фокусирани върху общата семиотика, съвременните педагогически концепции, теории и школи, психологията на зрителното възприятие, както и върху различни теории за знака във визуалните изкуства. Успоредно с това, обучението предвижда по-тясна специализация в различни области – книга и печатна графика, графичен дизайн и визуална комуникация, иконопис, аспекти на живописните практики, мултимедия, съвременни изобразителни техники. В програма е търсен балансът на теоретични и практически дисциплини.

Реализацията на дипломираните магистри по Педагогика и семиотика на изкуството е свързана с дейността на учители по изобразително изкуство в общообразователното училище; преподаватели във всички специализирани художествени училища; педагози, работещи в сферата на извънкласното и неформалното образование; специалисти в сферата на издателската и рекламната дейност (графичен дизайн, оформител, илюстратор); експерти в различни художествени и музейни институции; експерти в обществени, държавни и общински структури, свързани с работа в областта на културата и художественото образование.

Прием: Кандидатите, явяващи се за местата, субсидирани от държавата, полагат изпит Събеседване, на който представят портфолио, съдържащо авторски художествени разработки. За платената форма на обучение, приемът е на базата на успеха от дипломата за висше образование.