Начало / Университетът / Факултети / Факултет по класически и нови филологии / Специалности / Бакалавърски програми / Факултет по класически и нови филологии / Индология / Изучавани избираеми дисциплини / Урду, III част

   

хорариум: 30 часа лекции и 30 часа упражнения
кредити: 4

 

Дисциплината е включена в учебния план на бакалавърската програма на специалност "Индология" като елемент от специализиращата преводаческа подготовка на студентите. Изучава се в рамките на един семестър. Предвидена е като продължение на задължителните дисциплини по урду (1-ва и 2-ра част) в програмата. Дисциплината цели разширяване и задълбочаване на практическите и теоретични познания по урду, с което да дооформи частно-филологическата основа на специалността. Студентите работят с оригинални текстове от различни жанрове и усвояват провербиална фразеология, обществено-политическа и търговско-икономическа лексика, както и основна филологическа терминология на езика урду и усъвършенстват практическите си умения за прав и обратен превод от/на урду.

 

Преподавател:

  • Гл. ас. д-р Александър Богданов

Възпитаник на специалност "Индология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски" - завършва бакалавърската и магистърската ѝ степени и защитава докторат. В Катедра "Класически Изток" в Центъра за източни езици и култури към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет е главен асистент по хинди, урду и превод. Води извънуниверситетски курсове по хинди и санскрит. Основните му академични интереси са в сферата на езиковото обучение (хинди, санскрит и урду), превода, литературата - класическа санскритска литература и съвременна поезия на хинди, и етнокултурните изследвания. Години наред изучава племенните общности в Индия, включително с теренни проучвания в Ладакх. Автор е на документалния филм в две части по повод 30-годишнината на специалност "Индология" в СУ и на няколко тематични изложби с авторска фотография от Индия.