Начало / Университетът / Факултети / Факултет по класически и нови филологии / Новини / Периодични обяви на ФКНФ / MP_KSK_2020 / Гърция – език и култура

• Срок на обучение: 2 семестъра
  • Форма на обучение: редовна

Ръководител: проф. дин Кирил Павликянов

e-mail: k.pavlikianov@uni-sofia.bg

тел. 02/ 9308 341

Магистърската програма Съвременна Гърция – език и култура има за цел да задълбочи знанията в областта на новогръцкия език, литература и култура, както и да ги допълни с разнообразие от избираеми културоведски и езиковедски дисциплини. Особен акцент се поставя върху развиването на практически умения за превод при различните функционални стилове на новогръцкия език – икономически, обществено-политически, административен, юридически и литературен. Магистрантите са свободни да избират освен избираеми дисциплини, посочени в учебния план, и други дисциплини от магистърската програма на специалност Класическа филология.

Програмата е уникална с това, че обвързва неоелинистиката с историческите ѝ корени, като я поставя в контекста на специфични езикови и културни феномени на съвременна Гърция, на античното и средновековното езиково, литературно и културно гръцко наследство. Студентите получават възможност да задълбочат чуждоезиковата си компетентност и да придобият едновременно по-широки и по-задълбочени лингвистични, литературни, културни, исторически и преводачески компетентности за осъществяване на междукултурно посредничество.

Програмата е отворена за бакалаври, завършили специалност Новогръцка филология или други специалности с изучаване на новогръцки език, както и бакалаври от други професионални направления и научни области с познания по новогръцки език, отговарящи на ниво В2 по европейската езикова рамка.

Изисквания към кандидатите за магистърската програма:

За всички кандидат-магистранти се изисква успех от бакалавърската диплома минимум добър (4.00), образуван от положените изпити през целия курс на обучение и оценките от държавните изпити. Нивото на познание на новогръцки език се установява чрез приемния изпит.

За всички кандидати се предвижда приемен изпит, състоящ се от диктовка на текст на новогръцки език и превод на продиктувания текст на български език. Текстът е с актуална обществено-икономическа тематика, културна или публицистична тематика. Успехът от приемния изпит трябва да бъде минимум мн. добър (4.50). Изпитът завършва със събеседване с всички кандидати, което се провежда на новогръцки език.

Основните елементи на събеседването са:

1. Кандидатът излага накратко мотивите си да кандидатства за магистърската програма Съвременна Гърция – език и култура.

2. Кандидатът описва каква е неговата досегашна езикова подготовка по новогръцки език и къде я е получил.

3. Кандидатът посочва плановете си за бъдеща професионална реализация или научно поприще, свързано с магистърската програма Съвременна Гърция – език и култура.

Комисията оценява:

А. Познанията и говорните умения на кандидата по новогръцки език.

Б. Общата езикова подготовка на кандидата и способността му аргументирано да обосновава идеите си.

Поставя се оценка по шестобалната система.

Общият бал се формира от средния успех от дипломата за висше образование, оценката от приемния изпит и от оценката от устното събеседване.

Изискванията и редът за кандидатстване са еднакви за всички, независимо дали кандидатстват за държавна поръчка или за платено обучение.