Начало / Университетът / Факултети / Факултет по класически и нови филологии / Новини / Периодични обяви на ФКНФ / MP_KSK_2020 / Франкофония многоезичие

Срок на обучение: 3 семестъра

Форма на обучение: редовна

Език на обучение: френски

Ръководител: доц. д-р Георги Жечев

тел.: 02/ 9308 281

e-mail: g.jetchev@uni-sofia.bg

Програмата Франкофония, многоезичие и междукултурна медиация е организирана с участието на преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (от катедри на ФКНФ, ФСФ и ФФ) и на преподаватели от Женевския университет (Ecole de langue et de civilisation françaises). Тя включва стаж в институция или в учебно заведение, свързани с франкофонската общност. Партньори на програмата са Университетската агенция на Франкофонията, Международната организация на франкофонията, Френският институт в България, Френският лицей в София „Виктор Юго“, Висшето училище на Франкофонията за администрация и мениджмънт, Общността Валония-Брюксел, посолствата на франкофонските държави в България и др.

Програмата е интердисциплинарна и включва три големи направления: изучаване на езиковото многообразие и на политиките за езиците с акцент върху франкофонското пространство; изучаване на езиковата медиация и на междукултурния диалог в ситуации, които са поне отчасти френскоезични; изучаване на итституциите и на програмите на Франкофонията в световен, регионален и национален мащаб.

Ядрото на преподавателите са на щат в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ или в Женевския университет и притежават богат експертен опит в структурите на Франкофонията, както и в рамките на франкофонски, европейски и други международни проекти.

Учебната програма предвижда редовни участия на специалисти от партньорските френски и белгийски университети, с които специалност Френска филология има сключени договори по програма Еразъм+, в курсовете, водени от българските преподаватели.

В разработването и осигуряването на курсовете програмата използва съвременните информационни технологии, като разчита на техническата база на Франкофонския център към СУ „Св. Климент Охридски“ и на фонда на Библиотеката за френскоезична литература, филиал на Университетска библиотека „Св. Климент Охридски“.

Условия за прием:

· Завършена бакалавърска степен в специалност от научна област Хуманитарни науки;

· Степен на владеене на френски език (писмено и говоримо), отговаряща на ниво В2 или най-малко В1+ по Общата европейска референтна рамка за езиците, потвърдена с официален документ – диплома за средно образование, удостоверяваща хорариум по френски език като от езикова паралелка, сертификат от изпитите DELF-DALF за съответното ниво, TCF (минимум ниво 4) или TEF, което се налага поради факта, че програмата се осъществява изцяло на френски език;

· Успешно издържан приемен изпит.

Приемът в програмата е от зимния семестър.

Приемният изпит се провежда под формата на събеседване (вж. приложението Програма за събеседване).

За кандидати, които не могат да представят документ за владеене на френски език на необходимото ниво, приемният изпит включва и езиков тест за установяване на нивото. Тестът се провежда в деня на събеседването. За издържан се счита тестът, получил оценка най-малко добър (4,00) или 50% от точките.

за събеседване с кандидатите за магистърската програма

Франкофония, многоезичие и междукултурна медиация
към специалност Френска филология

Събеседването се провежда на френски език и цели да се установи мотивираността на кандидата.

Въпросите, които се задават от изпитната комисия, са свързани с действителността (социо-културна, обществено-икономическа) в страните от франкофонското пространство и целят да проверят:

· общокултурната осведоменост на кандидатите;

· адекватността на комуникативното им поведение;

· способността им за самостоятелно мислене;

· качеството на изказа на френски език;

· обвързаността на интереса им към магистърската програма с намеренията им за професионална реализация.

Всеки от кандидатите, явил се на събеседването, получава оценка по шестобалната система.

Класирането става според резултатите от събеседването, а при равен резултат – според средната аритметична оценка, получена от:

· Средния успех от следването в бакалавърската степен;

· Средния успех от държавните бакалавърски изпити.