Начало / Университетът / Факултети / Богословски факултет / Новини / Кръгла маса: "Обучението по Религия след края на пандемията"

На 26 ноември в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе кръгла маса с учителите по Религия. Форумът събра преподаватели от факултета, сред които доц. д-р Андриан Александров, зам.-декан на факултета, доц. д-р Костадин Нушев, гл. ас. д-р Полина Спирова, учители и студенти. Главната тема на срещата беше състоянието на обучението по Религия след пандемията. Организатори на проявата бяха катедра „Практическо богословие“ на Богословския факултет на СУ, Регионалното управление на образованието София-град и Център за образователни инициативи „Двери“.Кръглата маса откри със свое слово Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит. В него той отбеляза важната роля на предмета „Религия“ за духовно-нравственото развитие на българските ученици. Софийска митрополия винаги приема присърце потребностите на учителите по този предмет и полага усилия да подпомогне тяхната работа, каза владиката. Днес съм тук, за да чуя какво ще кажат учителите и да откликнем подобаващо на това, от което се нуждаят, увери присъстващите архиереят.Ваня Станчева предостави на участниците в кръглата маса данните за броя на групите по „Религия“ в столицата. Те са на базата на информация, събрана от директорите на училища. По данни на РУО София-град през тази година в столицата са сформирани 38 групи по Религия, в които учат 554 ученици, което е наполовина по-малко отколкото в годината преди пандемията. Има спад в броя на обхванатите ученици и пред нас стои задачата да възстановим нивата отпреди пандемията и дори да ги увеличим, каза г-жа Станчева. Според нея след пандемията се задълбочава проблемът с липсата на учители по „Религия“. Част от тях през тези две години са се отказали от учителството заради трудности в организацията на обучението по предмета. В същото време продължава да е налице обстоятелството, че отзивчивостта на директорите е един от главните фактори за присъствието на „Религия“ в училищата.Сред малкото положителни примери е възстановяването на преподаването на Религия в 150-о ОУ „Цар Симеон Първи“, базово на Богословския факултет на СУ, където в началния курс и прогимназията са формирани пет групи. По правило устойчивото присъствие на предмета в училището зависи на първо място от желанието и подкрепата на училищното ръководство, какъвто е и този случай, както и ангажираността на родителите.В работата на кръглата маса взеха участие учители по „Религия“ от столични училища и от неделни прицърковни школи. Включиха се и учители от Варна и Казанлък, дошли специално, за да споделят своя опит.На форума стана ясно, че от тази година за първи път в столицата има паралелки по „Религия“ – неконфесионално обучение. Учителките, които работят в тях, са и автори на учебниците в тази форма на предмета. Те разказаха за опита си и интереса на родители и ученици. Учителките са преминали обучение в програмата на МОН за СДК към Богословския факултет на СУ. По време на кръглата маса с благодарствена грамота беше отличена Руска Тошева, дългогодишен базов учител по Религия на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.През тази година тя прекрати педагогическата си дейност и става първият пенсиониран учител по Религия. Голяма част от настоящите учители по Религия са преминали педагогическия си стаж под ръководството на г-жа Тошева. От двадесет и осем години тя е учител по Религия, като голяма част от тях е и наставник на студентите. В началото на 90-те години на миналия век Руска Тошева е студентка в един от първите випуски на Богословския факултет, в които се обучават и жени. Започва педагогическата си дейност в 41-о основно училище „Св. патриарх Евтимий“ в София, а след това поема и групите по Религия в 20-о ОУ „Тодор Минеков“. В края на 90-те е привлечена за базов учител на Богословския факултет на СУ. Въпреки че работи като главен счетоводител в Синодално издателство на БПЦ, Руска Тошева е напълно отдадена на учителската професия и на въвеждането на младото поколение в света на християнството.Благодарствената грамота ѝ беше връчена от доц. д-р Андриан Александров, заместник-декан на Богословския факултет. Той отбеляза значителния принос на г-жа Тошева за религиозното образование у нас и за подготовката на студентите богослови за учители. Той подчерта, че Руска Тошева е от първите учители по Религия у нас, започнали своята дейност още през 1994 г., но тя е от малкото, които остават на това поприще до края на трудовата си дейност. Руска Тошева благодари за оказаната ѝ чест и разказа за трудностите, но и за удовлетворението от работата си като учител по Религия. Тя се обърна към студентите, присъстващи на срещата, за да ги насърчи да продължат по нейните стъпки, като подчерта, че тази дейност изисква горещо сърце и силна любов към Бога и децата.В деня, в който се проведе кръглата маса, във фоайето на Богословския факултет на СУ беше открита изложба „Нашите студенти стават учители“. На нея са представени випускници на факултета от последните години, както и някои студенти, които вече се реализират като учители по „Религия“ в различни училища.