Начало / Университетът / Факултети / Биологически факултет / Катедри и самостоятелни звена / Катедри / Биохимия / Преподаватели / проф. дбн Йордан Думанов

лаб. 214
каб. 212
тел: 02 8167 262
е-mail: doumanov@biofac.uni-sofia.bg

Професор Йордан Думанов завършва висшето си образование в СУ „Св. Климент Охридски” през 1999 година, специалност Биология, специализация “Клетъчна биология и биология на развитието”. Защитава докторска степен през 2006 година в Института по биологична химия и хранене в Университета Хохенхайм, Щутгарт, Германия. През това време е специализирал в Института по биохимия, Университет RWTH-Аахен, Германия и Института по човешка генетика, Грайфсвалд, Германия. През 2006 година започва работа като асистент в катедрата по Биохимия на Биологически факултет към СУ „Св. Климент Охридски”. Последователно преминава през академичните длъжности старши, главен асистент и доцент по Биохимия, а от октомври 2021 е професор по Биохимия. Между 2008 и 2010 работи като постдокторант в Института по зрението към Университет Мария и Пиер Кюри, Париж, Франция и за кратко в Андалузкия център по молекулярна биология и регенеративна медицина (CABIMER), Севиля, Испания.

В момента професор Думанов води лекции по „Биохимия“ в бакалавърска степен за специалностите Биология и Екология към Биологически факултет, както и в бакалавърска и магистърска степен за специалностите Оптометрия и Медицинска физика към Физически факултет. Също така води лекции по „Биологични мембрани“ за специалност Молекулярна биология (ОКС „Бакалавър“) и лекции по „Белтъчно сортиране и клетъчна поляризация“ в Магистърски програми „Биохимия“ и „Клетъчна биология и патология“.

Научните му интереси са свързани с интерлевкин-6 тип цитокини, клетъчната поляризация, сортирането на белтъци и ролята на липидните рафтове в биологичните мембрани. Акцент в изследванията са също бестрофинопатиите и белтъка Бестрофин-1, чиито мутантни форми предизвикват различни дегенерации на ретината.