Начало / Университетът / Факултети / Биологически факултет / Кариера и повишаване на квалификацията / Менторска програма "Стъпки към успеха" / Менторска програма "Стъпки към успеха"

   

В рамките на менторската програма „Стъпки към успеха“ се реализира интердисциплинарен проект - „Symbiosis“, който обединява студенти от Националната художествена академия (НХА) и Биологическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“, с цел да изследват и създадат мост между изкуството и природата. Проектът включва създаване на модни облекла, вдъхновени от експонати на Националния природонаучен музей, които ще бъдат изложени на няколко локации в музея, включително инсталации и манекени, съпроводени с информационни табла.

Студентите от Биологическия факултет ще разработят образователни проекти и ще се включат в проучванията, които ще подпомогнат създаването на изложбата и ще допринесат за по-дълбоко разбиране на връзката между природата и дизайна. С тяхната помощ ще се осигури и допълнителна образователна стойност за посетителите на музея, като те ще разработят материали, насочени към популяризирането на научната стойност на експонатите.

Изложбата „Symbiosis“, планирана за периода от 10 април до 12 май 2025 г., ще представи между 20 и 25 модели, които ще участват и в годишното модно ревю на НХА. Проектът не само насърчава сътрудничеството между различни дисциплини, но и стимулира диалог между образованието, изкуството и науката.

Ръководител на програмата доц. д-р Ася Асенова

 

Уважаеми колеги,
Националният природонаучен музей при БАН, Националната художествена академия и Биологически факултет на Софийски университет “Св. Кл. Охридски “ ви канят на откриването на временната изложба SYMBIOSIS.
Заповядайте на 13 март, от 17:30 часа, фоайе етаж 4 на Националния природонаучен музей при БАН, бул. Цар Освободител 1.
„Symbiosis“ е интердисциплинарен проект, който обединява работата на студенти от специалност „Моден дизайн“ към Националната художествена академия (НХА) и от бакалавърските специалности „Биология и химия“, „География и биология“ и „Биология и английски език“ към Биологическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Какво се случва, когато пътищата на модата и науката се преплитат? Отговор на този въпрос дава иновативната колаборация между студенти по моден дизайн и техни колеги биолози. Проектът „Symbiosis“ представя нагледно значението и смисъла на устойчивата мода, вдъхновена от биоразнообразието и експонатите в Националния природонаучен музей при БАН.