Начало / Университетът / Департаменти / Департамент по спорт / Новини / Българският шахмат превзема Тихоокеанското крайбрежие на САЩ

20.04.2023 г.

В Сан Хосе, Калифорния, от 1-ви до 9-ти април се състояха 4 открити великденски турнири по стандартен шахмат, Шевенингенска система, в които участваха около 40 души от 7 държави, повечето от които деца от местните шахматни школи. В трудната двумесечна организация след много перипетии в състезанията се включиха и 3 българи, други трима се състезаваха, а главен съдия на две от състезанията, за 2-ри път през последните 4 месеца, беше магистърът по психология от СУ и ръководител на специалност „Шахмат“ в НСА д-р Радислав Атанасов, който игра също и в други два от турнирите. Домакин на тази интересна обмяна на опит стана „Bay Area Chess“ – най-големият шахматен клуб в Калифорния, който се специализира в преподаване на шахмат в училищата и в който работят и двама българи. През почивния ден гостите посетиха Golden Gate Bridge, Union Square, Lombard Street, 2 църкви и др. забележителности на красивия Сан Франциско.