Начало / Университетът / Администрация / Отдел „Университетски архив“ / Университетски архив / Описи на документи / Фонд № 43 - проф. Павел Иванов Петков, филолог, 112 а.е.

Павел Иванов Петков е роден на 25.04.1936 г. в Ловеч. През 1959 г. завършва специалност „Немска филология“ в Софийския университет, а през 1963 г. - докторантура. От същата година постъпва като редовен асистент във Филологическия факултет. Специализира германистика в Берлин, Лайпциг, Саарбрюкен и Виена. През 1967 г. става старши асистент, през 1971 г. - доцент, а от 1986 г. е професор.

В периода 1976 – 1993 г. е ръководител на Катедра по немска филология в СУ, а през 1977 – 1983 г. е декан на Факултета по класически и нови филологии. Член е и на дружеството на преподавателите по чужд език и литература в България от 1981 г.

Един от основателите на Институт за немски социални и хуманитарни науки „Германикум“ през 1996 г., на който е и директор до 2002 г.

За активната си научна дейност е награждаван с орден „Кирил и Методий“ , почетен знак на СУ, на Саарландския университет и др. През 2010 г. му е присъдено почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Шуменския университет, където е и дългогодишен преподавател.

Основните му научни интереси са граматика на съвременния немски език и съпоставително езикознание.

Умира на 2.02.2012 г. в София.

Документите от фонда са в добро състояние, дарени на Университетския архив от съпругата на проф. Петков, проф. Стефка Петкова.