Начало / Прием / Прием за образователно-квалификационна степен "Бакалавър" и "Магистър" след средно образование / Кандидатстудентска кампания 2026 / Балообразуване / Философски факултет / Психология

   

Форма на обучение: Редовна

 

кандидатстудентски изпити/държавни зрелостни изпити   Оценки от дипломата за средно образование

С коефициент 3:

1. изпит по английски език

2. изпит по немски език

3. изпит по математика

4. ДЗИ¹ по български език и литература

5. ДЗИ¹ по история и цивилизации

С коефициент 2,5:

6. ДЗИ¹ по английски език

7. ДЗИ¹ по немски език

8. ДЗИ¹ по френски език

9. ДЗИ¹ по испански език

10. ДЗИ¹ по философия (до уч. 2020/2021 г. „Философски цикъл“)

С коефициент 2:

11. ДЗИ² по английски език

12. ДЗИ² по немски език

13. ДЗИ² по френски език

14. ДЗИ² по испански език

15. ДЗИ² по руски език

16. ДЗИ² по философия

 

 

+

 

 

Български език и литература

 

 

+

 

 

 

Английски език
Немски език
Френски език
Испански език
Социална психология
Психология на личността
Биология и здравно образование
Математика
История и цивилизации

Забележка:

1. Оценка от ДЗИ¹ по съответния учебен предмет, изучаван във втори гимназиален етап като профилиращ учебен предмет.

1.1. ДЗИ¹ по български език и литература е оценката от задължителния държавен зрелостен изпит по този учебен предмет.

1.2. ДЗИ¹ е оценка от ДЗИ за ниво по ОЕЕР В2 по съответния чужд език, изучаван в профилирана подготовка.

2. Оценка от ДЗИ² по съответния учебен предмет, изучаван в общообразователната подготовка.

2.1. ДЗИ² е оценка от ДЗИ за ниво по ОЕЕР В1.1 по съответния чужд език, изучаван в профилирана подготовка или ДЗИ за ниво по ОЕЕР В1 по съответния чужд език, изучаван в общообразователната подготовка.

3. Оценка от ДЗИ по съответния учебен предмет е оценка от задължителен или от допълнителен държавен зрелостен изпит.

4. Когато в дипломата за средно образование са вписани две оценки по балообразуващ учебен предмет, като една от тях е от държавен зрелостен изпит, а другата – от курса на обучение, за балообразуваща оценка се счита оценката от държавния зрелостен изпит.

5. ЗДИППК е оценката от задължителния държавен изпит за придобиване на професионална квалификация.

6. За допускане до участие в класирането за специалност Философия (на английски език) е задължително кандидатите да отговарят на следните условия:

- успешно издържан държавен зрелостен изпит (ДЗИ) по английски език;

- успешно издържан кандидатстудентски изпит по английски език;

- сертификат за владеене на английски език на равнище минимум В2 по Общата европейска референтна рамка за езици: Cambridge English - Proficiency (CPE); Advanced (CAE); First (FCE); IELTS; Oxford Test of English; TOEFL IBT (с точки над 80); TOEFL CBT (с точки над 200);

- сертификат, издаден от Департамента за езиково обучение и продължаваща квалификация на СУ „Св. Климент Охридски“ за английски език за ниво на владеене В2 по Общата европейска референтна рамка за езици.

7. За специалност Европеистика не се определят квоти за прием по първи чужд език. Оценката от ДЗИ по чужд език служи за прием в специалността, като приетите студенти след записване се разпределят в групи по първи език в съответствие с първия език, изучаван в средното училище до ниво В2 или след полагане на тест за определяне на нивото, организиран от преподаватели в катедрата.