Начало / Новини / Новини и събития / В Алма матер се провежда Националната конференция „Геонауки 2022” с международно участие

В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна двудневната Национална научна конференция с международно участие „Геонауки 2022”, посветена на 155-годишнината от рождението на проф. Лазар Ванков, един от най-бележитите и уважавани учени геолози и палеонтолози в България.

Събитието се организира от Българското геологическо дружество (БГД) и Геолого-географския факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски“, със съдействието на Геологическия институт при БАН, Института по минералогия и кристалография при БАН, Геологическия институт при БАН, Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“, НТС по Минно дело, геология и металургия и Националния музей „Земята и хората“.

1-1

Събитието бе открито от доц. д-р Никола Ботушаров – заместник-декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет и председател на Българското геологическо дружество. Той поздрави присъстващите и изрази радостта си да ги види отново в Аулата след две години отсъствие и провеждане на събитието в онлайн платформи. Той посочи, че макар последните години да са били изпълнени с редица ограничения, са успели да провеждат конференцията и да задържат интереса на научната общност към събитието. Доц. Ботушаров изтъкна, че тя се провежда през последните 15 години в Ректората на Софийския университет и дава възможност на геолози, геофизици, хидрогеолози, инженер-геолози и геоморфолози от различни университети, институти, организации и държави да представят и дискутират своите научни резултати и актуални постижения.

2-2

По традиция конференцията се посвещава на годишнини от рождението на изтъкнати български и чуждестранни геолози и на значими обществени събития, посочи доц. Ботушаров и допълни, че тази година е посветена на 155-годишнината от рождението на проф. Лазар Ванков, изтъкнат учен и безспорен авторитет в българската геология и палеонтология. „Всяка година си напомняме, че мисията на Българското геологическо дружество като доброволно сдружение, е да обединява българските геолози, да популяризира достиженията на своите членове и националната геология, както и да издига престижа на геоложката професия. Вече близо един век Българското геологическо дружество изпълнява тази мисия и съхранява своите традиции, запазвайки независимост, безпристрастност и професионализъм“, каза доц. Ботушаров.

4-4

Той изрази благодарността на организационния комитет към спонсорите на събитието – „Елаците-Мед“ АД от група ГЕОТЕХМИН, „Тотал Енерджис ЕП България, Дънди Прешъс Металс“, „Велосити“.

В конференцията ще бъдат представени рекордните 89 доклада – 3 поканени пленарни доклада, 23 устни доклада и 63 постерни доклада. В заключение доц. Ботушаров благодари на всички за интереса и участието в конференцията през годините, въпреки трудностите и промените в последно време, и пожела успешна конференция и ползотворна работа.

6-6

По традиция програмата на конференцията обхваща широк тематичен спектър и насочва вниманието към съвременните проблеми и перспективи в приложението на геоложките науки. Тематичните направления са в областта на минералогията, Геохимията и петрологията, регионалната геология и геофизика, геотектониката и структурната геология, палеонтологията, стратиграфията и седиментологията, находищата на минерални и енергийни суровини, околната среда и природни рискове, хидрогеологията, карстологията и инженерната геология, геоморфологията, съвременната геодинамика и сеизмология, приложната геофизика, геоложкото наследство, геоархеологията и интердисциплинарните изследвания.

Научните съобщения, приети за представяне на конференцията, ще бъдат отпечатани в Списанието на Българското геологическо дружество, г. 83, кн. 3, а на желаещите да публикуват в пълен текст изнесените доклади, ще бъде предоставена с предимство такава възможност в изданието на „Списание на БГД“ за 2023 г.