Начало / Новини / Новини и събития / Тържествено връчване на наградите на Националния ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“

   
Тържествено връчване на наградите на Националния ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“

На 26 май 2025 г. в Заседателна зала на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе тържествената церемония по награждаване на лауреатите в Третия национален ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“ 2025. Събитието бе организирано от Българското сдружение на родовете от Македония в партньорство с Историческия факултет на Софийския университет и Македонския научен институт.

Церемонията води доц. д-р Наум Кайчев, а началото бе отбелязано с приветствени слова от изтъкнати представители на академичните среди и държавните институции.

1-1

Доц. д-р Първан Първанов, заместник-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, изрази искреното си удоволствие от общуването с учениците, участници в конкурса – с онези, които мислят, творят и олицетворяват бъдещето на нашата страна.

1-2_

Той подчерта, че сред изтъкнатите учени, включително и сред ректорите на университета, има немалко личности с македонски и одрински произход.

1-3

Вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова изрази своята благодарност към организаторите на конкурса и подчерта неговото значение в свят на дезинформация и размиването на понятия като патриотизъм, родолюбие, памет и родова памет. Тя поздрави и участниците в конкурса за труда и старанието, които са вложили в изследването на исторически документи, снимки и родови предания: „Прочетох изключително зрели есета. В тях няма само сухите исторически факти и само описание. В тези текстове, които видях, има много образи, много емоции, има вложено много душа и много сърце… това, което най-много личи, е гордостта от тази памет, която вие сте написали в тези редове и това наистина е много завладяващо и лично аз го приех много емоционално“

1-4

Проф. д-р Мира Маркова, декан на Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, сподели своето възхищение от старанието и усилието на учениците, взели участие тази година в конкурса: „Видяхме изключителни разработки. Доставяха ни удоволствие, затрудниха ни, заради това всички са победители. Много зрели разработки, голяма част от съдържанието сте го направили в подкрепа с вашите учители, затова поклон пред вашите учители, които ви запалиха за историята, за своя род, за своя език, за своята родова памет.“

1-11

Тя посочи, че не е била лесна съдбата на предците ни. „Бурните исторически събития на Балканите са принудили мнозина от Македония, от Одринска Тракия, от други части наистина да потърсят убежище в своята татковина, България тогава. Не е било лесно, защото както вие пишете, те тръгват буквално с дрехите на гърба си, но те знаят, че ще срещнат подадена ръка. Затова вие, като представители на бежански родове, на бежански краища, вие сте едни чувствителни хора, вие знаете съдбата на бежанеца“.

1-5

Елисавета Шапкарева, председател на Българското сдружение на родовете от Македония, поздрави организаторите и участниците. Тя се обърна към тях с емоционално послание: „Все така съхранявайте вашата родова памет. Вие сте тези, които я наследиха, ще я наследят и ще я предадете на децата си“.

1-6

Наградите във възрастова група от ІХ до ХІІ клас бяха връчени от вицепрезидента г-жа Илияна Йотова, тези във възрастова група от V до VІІІ клас - от г-жа Елисавета Шапкарева и от Димитър Христов, писател и член на Българското сдружение на родовете от Македония.

1-8

Бяха обявени и специалните награди на Държавна агенция „Архиви“, Българското сдружение на родовете от Македония, Македонския научен институт и Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В церемонията взеха участие и специалните награди на своите институции връчиха проф. д-р Георги Николов, председател на МНИ, и доц. д-р Милена Петкова – Роберг, заместник-декан на Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

1-9

В конкурса, организиран със съдействието на Министерството на образованието и науката, участваха няколко десетки ученици от всички краища на България. Те изследват и представят неповторими родови истории за живота на българите в Македония и Одринска Тракия, тяхното преселение и адаптация в държавната територия на България. Показват родолюбието на населението на Македония и Одринска Тракия и приноса му към българската нация по време на Възраждането, Илинденско-Преображенското въстание и войните за национално обединение.

1-12