Начало / Новини / Новини и събития / Проф. Ян Малицки бе удостоен с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента

На заседание на Академичния съвет на Софийския университет проф. Ян Малицки бе удостоен Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента. Предложението за удостояването на директора на Центъра за източноевропейски изследвания към Варшавския университет е на Историческия факултет на Софийския университет.

Проф. Ян Малицки получи отличието от ректора на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков. Полският учен изрази пред него и пред Академичния съвет на Университета дълбоката си благодарност и вълнение от оказаната висока чест: „Днес бях почетен много високо, получавайки медала на този славен университет – Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Проф. Малицки добави, че е получил награда, която превишава неговите заслуги и подчерта, че трябва занапред да работи, за да заслужи високото отличие.

3-a

Проф. Ян Малицки е историк, съветолог, съучредител, понастоящем директор на Центъра за Източна Европа на Варшавския университет. Aвтор, съавтор и редактор на много публикации в областта на изследванията на изтока, в т.ч. East and West. History and Contemporary State of Eastern Studies (ред. Съвместно с проф. Л. Заштовт), Russia: of the Tsars, of the Bolsheviks, of the New Times, with introduction from Richard Pipes (ed.) Участник и организатор на няколко нелегални акции. Член на редакцията на нелегалното списание „Obóz”, учредител на нелегалния Институт за Източна Европа (1983-85), политически затворник. Учредител и главен редактор на тримесечното издание „Przegląd Wschodni” (oт 1991). Награден с Рицарски кръст на Ордена за заслуги на Литва (2006), Рицарски кръст на Ордена за заслуги на Унгария (2009), Командорски кръст на Ордена на възродена Полша (2009), медал „25 години независима Украйна“ (2016) и почетна грамота от министъра на културата на България (2008).

2-a