Университетските ботанически градини бяха домакин на седмата и последна среща по проекта HEI PLADI по програма „Еразъм+“. На срещата партньорите от Малта и Каляри, Италия, информираха за практическите обучения, проведени през последните месеци и представиха анализ на оценката от студентите за практическите занимания.
Координаторът на проекта обобщи резултатите от он-лайн курсовете, практическите обучения и броя ECTS кредити, придобити от участниците. Предстои до края на месец август да се проведат всички изпити във всички организации – участници в проекта.
През втория ден на срещата участниците се включиха в ботаническа екскурзия в Природен парк „Рилски манастир“ с любезното съдействие на дирекцията на парка. Групата с интерес проследи презентация на видовото разнообразие в парка, след което се отправи по дендрологичната пътека, водеща към гроба на Св. Иван Рилски.
На работната среща високо бе оценено доброто сътрудничество, постигнато по време на изпълнението на проект HEI PLADI, както и възможностите за продължаване на работните контакти между ботаническите градини и университетите и в бъдеще.
HEI PLADI е тригодишен проект, подкрепен по програмата „Еразъм+“. Координатор на проекта е Университетът в Молизе, Италия. Участници в него са още Университетът в Каляри, Италия, Университетът на Малта, Ботаническата градина към Полската академия на науките - център за опазване на биологичното разнообразие в Повсин, Средиземноморският агрономически институт Ханя, Гърция, Университетът на Лисабон, Португалия, както и Университетските ботанически градини, България.
Програмата „Еразъм+“ подкрепя транснационални партньорства между институции и организации, работещи в областта на образованието, обучението и младежта с цел стимулиране на сътрудничеството и изграждане на връзки между сектора на образованието и трудовия сектор, за да се преодолее липсата на умения, която се усеща в Европа. Цел на настоящия проект е постигане на подкрепа за прилагането на реформите в съответствие с приоритетните области за 2011 г. на ЕС - модернизация на социалната програма; допринасяне за развитието на умения и квалификация в европейското пространство; повишаване на цифровата интеграция в обучението, преподаването, практическата подготовка и работата с младите хора на различни нива.
Проектът HEI PLADI работи за подобряване мобилността и предоставяне на повече възможности на студентите да придобиват допълнителни умения в областта на растителното разнообразие.
Екипи от преподаватели и специалисти от 7-те институции, включени в проекта, разработи виртуални курсове по темите: Таксономия на растенията, Съвременни методи при таксономия на растенията, In situ и ex situ опазване на растенията, Управление на ботанически градини и Географски информационни системи.
Над 30 студенти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бяха подкрепени от проекта за практическите занимания и физическа мобилност. Голям брой студенти имат възможност да се възползват от електронната форма на обучение, тъй като тези курсове ще бъдат признати и утвърдени от Европейската система за трансфер и натрупване на кредити (ECTS). HEI PLADI разработи интелектуални продукти, които са на разположение в платформа за електронно обучение не само за студентите, но и за хора на местно, регионално, национално и международно ниво като преподаватели, техници и лаборанти, кустуси, работещите в семенни банки, ботанически градини, и т.н.
Чрез интердисциплинарно сътрудничество между висши училища, консервационни и изследователски организации проектът изгражда стратегическо партньорство в ЕС. Дейностите по проекта директно ще повлияят обучението на над 200 студенти. В допълнение, проектът цели да подобри обучението през целия живот.