Начало / Новини / Новини и събития / „Пътуване към Щастливеца“ - изложба от публикации на университетски изследователи по повод 160 години от рождението на Алеко Константинов

Университетската библиотека представя изложбата „Пътуване към Щастливеца“, която включва пълните издания на пътеписите, фейлетоните, разказите, очерците, както и преводите на Алеко Константинов.

Показана е и връзката на Алеко Константинов с Алма матер – любимец на студентите, участвал в различни прояви на университетската общност, а в последната година от живота си прави опит да излезе от ролята на „постоянен защитник на безплатни дела“ и да се насочи към академична кариера.

1-2

Акцент в изложбата са научните разработки на поколения университетски преподаватели – професорите Иван Шишманов, Беньо Цонев, Михаил Арнаудов, Кръстьо Кръстев, Георги Цанев, Боян Пенев, Георги Константинов, Велчо Велчев, Георги Веселинов, Александър Ничев, Боян Ничев, Никола Георгиев, Милена Цанева, Георги Петканов, Кирил Топалов, Боян Биолчев, Милена Кирова и др. В експозицията е включен и хабилитационния труд на Алеко Константинов, публикуван през 1981 г.

1-3

Разположена във фоайето на Университетската библиотека, изложбата може да бъде разгледана до 11 май 2023 г.

1-4
1-5