Начало / Новини / Новини и събития / Отборите на ФМИ завоюваха първо място на XXXV Републиканска студентска олимпиада по програмиране 2023

На 13 май 2023 г. в гр. Бургас се проведе присъствено XXXV Републиканска студентска олимпиада (РСОП)/National Student Programming Contest, в която участваха 19 отбора от 9 университета, обучаващи в областите на компютърните науки. В класирането по университети на първо място е Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с отборите от Факултета по математика и информатика.

Домакин на събитието, което се проведе под патронажа на кмета на Бургас Димитър Николов, бе Университетът „Проф. д-р Асен Златаров“.

В олимпиадата участваха общо три отбора на Факултета по математика и информатика с ръководител проф. д-р Милен Петров:

Отбор 1: FMI-1: Румен Михов, Даниел Трополинов и Стоян Малинин

Отбор 2: FMI_O(ne): Биляна Инджева, Елица Йоткова и Любен Георгиев

Отбор 3: FMI-3: Петър Велков, Станислава Тодорова и Димитър Неделчев

Републиканската студентска олимпиада по програмиране (РСОП) е състезание по програмиране между студенти от бакалавърски или магистърски програми, организирана ежегодно от висшите училища в България. Целта е да се повишава интересът на студентите към информатиката, компютърното и софтуерно инженерство, компютърните науки и програмирането, както и да се създават условия за обмен на опит сред преподавателските екипи от висшите училища. РСОП се провежда по правила, максимално близки до тези на Международната студентска олимпиада по програмиране на АСМ.

Състезателите решаваха 12 задачи за 5 часа в състезателни условия с цел проверка на качеството на подготовката и възможностите си да се справят с непрости програмистки задачи.

Времената и класирането могат да бъдат видени по-долу, както и на страницата на олимпиадата.

На адрес: https://bcpc.eu/XXXV/класиране/ може да бъде намерена още информация за класирането.