На 27 май 2026 г. в конферентна зала „Яйцето“ в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе официалната церемония по отбелязването на Деня на специалност „Публична администрация“. Кулминацията на събитието бе обявяването на победителя в тазгодишния конкурс за студентско научно есе.
Голямото отличие и призът в размер на 500 британски лири, осигурени от семейство Бризби, бяха присъдени на Моника Дичева – студентка в първи курс на специалност „Публична администрация“.
Конкурсът се организира ежегодно от Катедра „Публична администрация“ във Философския факултет на Софийския университет. Тази година студентите премериха сили и демонстрираха изследователски умения по изключително актуалната и провокативна тема: „Умна (дигитална) държава или умни (дигитални) граждани? Изкуственият интелект и бъдещето на публичното управление“ (Smart State or Smart Citizens? AI and the Future of Public Governance).
В съответствие със статута на наградата, конкурсът се проведе при пълна анонимност. Всички постъпили текстове бяха прегледани от комисия, назначена от ректора на Софийския университет, която с консенсус определи най-доброто научно есе.
Освен индивидуалната парична награда и почетната грамота за победителя, всички останали студенти, включили се в надпреварата, получиха грамота за своето успешно участие в конкурса.


