Начало / Новини / Новини и събития / Международна научна конференция „Логико-философският трактат 1918 – 2018. Началото на философската модерност“

Философският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Българският културен институт „Дом Витгенщайн“ – Виена и Виенският университет организираха конференция, посветена на 100-годишнината на Логико-философския трактат на Витгенщайн.

През август 1918 австрийският философ Лудвиг Витгенщайн – може би най-значимата фигура във философията на ХХ век – завършва единствената си приживе публикувана книга „Логико-философски трактат“. По повод 100-годишнината й специалност „Философия“ на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в сътрудничество с Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ - Виена и Виенския университет и с подкрепата на Община Виена организира от 13 до 15 август 2018 г. във Виена международна научна конференция „Логико-философският трактат 1918 – 2018. Началото на философската модерност“.

Книгата на Витгенщайн променя из основи философския свят: формално и съдържателно, логически и литературно Трактатът е вероятно първото напълно модерно философско съчинение. Въпреки неговото огромното влияние той и до днес поставя изследователите пред редица въпроси и загадки.

112

Целта на конференцията е да обобщи резултатите от най-новите изследвания върху Трактата, както и да проследи различните импулси, които излизат от това съчинение за съвременната философия. Конференцията бе открита с приветствие от проф. д-р Димитър Денков - декан на Философския факултет на Софийския университет и проф. д-р Румяна Конева - директор на БКИ "Дом Витгенщайн ". Научният форум събра водещи изследователи и специалисти от САЩ, Англия, Германия, Австрия, Швейцария, Швеция, Финландия и България. Сред са: Йоахим Шулте (Цюрих), редактор на изданията на съчиненията на Витгенщайн, като съставителя на критическото издание на Трактата; Дейвид Г. Стърн (Айова) и Оскари Кузела (Норич), съставители на престижни сборници като The Cambridge Companion to Wittgenstein и The Oxford Handbook of Wittgenstein; Майкъл Потър (Кеймбридж), автор на едни от най-новите монографии върху ранния Витгенщайн и сборници върху Трактата; Волфганг Кинцлер (Йена) – който е и член на организационния комитет на конференцията – автор на коментар върху Трактата; Тодор Полименов, ръководител на проекта и основен организатор от българска страна, Евгени Латинов, преводач на втория български превод на Трактата, Анна Бешкова, Алексъндър Кънев, Димитър Денков, както и докторанти от Философския факултет на Софийския университет и Университа във Виена.

Конференцията се провежда в къщата в кубичен стил, която самият Витгенщайн заедно с приятеля си архитект Паул Енгелман проектира и построява през 20-те години на ХХ век за своята сестра Маргарете. „Къщата на Витгенщайн“ или „Дом Витгенщайн“, както е официалното име, е повече от 40 години собственост на българската държава и приютява в себе си Българския културен институт във Виена. Конференцията стана възможна благодарение проект по Фонда за научни изследвания на Софийския университет, както и на сътрудничеството с директора на Българския културен институт, проф. д-р Румяна Конева.

Програмата на конференцията, повече информация за участниците и за организаторите можете да намерите на официалния сайт на събитието.

111