
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 203 бакалаври от специалностите „Социална педагогика“, „Специална педагогика“, „Логопедия – редовно обучение“, „Начална училищна педагогика и чужд език“, „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Музикални медийни технологии и тонрежисура“ и „Графичен дизайн“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха дипломите си за завършено висше образование. Един от тях се дипломира с пълно отличие, а 48 са с отличен успех. В рамките на тържеството проф. Любен Витанов бе удостоен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен, за цялостната му преподавателска и научноизследователска дейност.
Деканът на факултета проф. Милен Замфиров поздрави присъстващите в Аулата и отбеляза, че за него тези тържествени церемонии винаги са съпътствани с много емоции, защото с голяма отговорност изпращат своите студенти, на които им предстои мисията да бъдат учители, да бъдат будители, да са тези, които разпространяват и преподават знания.
„Нека го правят с гордост, защото са завършили нашия факултет, най-големия факултет на най-големия университет в България. Нека завършилите нашия факултет да помнят наученото, защото само така ще вървят винаги напред“, пожела деканът и призова младите си колеги да не забравят, че знанията, които са получили са плод както на техните усилия, така и на усилията на преподавателите им, които през изминалите четири години са извършили академично тайнство, сътворявайки академичен дух, който сега се материализира в дипломите им.
„Гордея се с отдадеността и усилията на колегите и преподавателите в нашия факултет, които заедно с нашите студенти са двигател на успехите ни през изминалите години“, подчерта проф. Замфиров. Деканът пожела успех на абсолвентите и ги призова да се гордеят, че са възпитаници на Софийския университет.
Заместник-ректорът на Алма матер проф. Соня Милева се обърна най-напред към абсолвентите с думите: „Днес за нас в Софийския университет е празник“. Тя подчерта, че това е официалният ден, в който те приключват образованието си и успешно се присъединяват в редиците на възпитаниците на най-големия факултет на най-големия университет. „От студенти се причислявате към професионалната общност на възпитаници на Факултета по науки за образованието и изкуствата, а и към голямото семейство на алумни на Софийския университет“, подчерта проф. Милева и призова младите си колеги да запазят изградените през студентските години приятелства, отношенията с техните преподаватели, академичната общност на факултета и университета.
„Принадлежността към професионалната общност ще ви отваря врати, ще ви дава сили, криле и подкрепа. Носете с гордост тази титла, защото да си възпитаник на Софийския университет, на Университета, е чест, признание и отговорност“, изтъкна проф. Соня Милева. По думите й те са следващото поколение, което ще продължи традициите в образованието – една велика кауза, която не само променя отделния човек, но и оформя бъдещето на обществото. Проф. Милева подчерта, че мисията на абсолвентите е специална – да образоват, да вдъхновяват, да подготвят бъдещите поколения. Тя завърши изказването си с думите на водещия американски философ с принос в педагогиката Джон Дюи, който казва: „Образованието е социален процес. Образованието е растеж. Образованието е не просто подготовка за живота, а самият живот“. В заключение заместник-ректорът пожела на всички здраве, професионални успехи, лично щастие, да мечтаят и да изграждат свят, в който знанието е светлина, а справедливостта пътеводител. С тези думи проф. Соня Милева обяви випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата за успешно завършил.
В рамките на тържеството заместник-ректорът проф. Соня Милева удостои проф. Любен Витанов с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен, за цялостната му преподавателска и научноизследователска дейност.
Калоян Георгиев от специалност „Логопедия“, който е пълен отличник на випуска, приветства присъстващите от името на абсолвентите. Той посочи, че университетът е като лабиринт – влизаш и четири години търсиш изхода, за да се окаже накрая, че всеки изход е нова врата и ново начало. Калоян Георгиев изтъкна, че с колегите му са стигнали до този ден с много усилия и подчерта, че по-големите предизвикателства тепърва започват, но не трябва да спират да се усмихват, защото позитивността и вярата в собствените усилия са най-големите оръжия за развитие в живота.
С думи на благодарност Калоян Георгиев се обърна към своите преподаватели и посочи, че през тези четири години те са били не само източник на знание за своите студенти, но и техни ментори, вдъхновители, приятели и нерядко – лични психолози. „Вашата подкрепа, вашето търпение ни помогнаха да се изградим не само като професионалисти, но и като личности. За мен най-голямото признание, което мога да споделя, е осъзнаването, че без вас ние нямаше да сме тук днес“, каза Калоян Георгиев. Той се обърна към колегите си и изрази радостта си, че заедно са успели да изградят приятелства, които ще продължат и извън стените на университета. Калоян Георгиев отбеляза, че според Нелсън Мандела образованието е най-мощното оръжие, което можем да използваме, за да променим света и отправи апел към колегите си да използват натрупаните знания и умения в университета, за да направят света едно по-добро място за живот и за развитие на всички.
Тържеството продължи с връчване на дипломите на абсолвентите.