Начало / Новини / Календар / Проф. Франсоа дьо Калатай ще бъде удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет

Аула, Ректорат

На тържествена церемония, която ще се състои на 29 април 2022 г. от 11.00 ч. в Аулата в Ректората, проф. Франсоа дьо Калатай ще бъде удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Историческия факултет. Проф. Франсоа дьо Калатай е дългогодишен директор на Кралския монетен кабинет на Белгия и професор в Сорбоната, световно известен учен в областта на нумизматиката и културологията.

Проф. Франсоа дьо Калатай ще произнесе академично слово на тема: "Bulgaria as the land of the greatest accumulations of gold and silver coin hoards in Greco-Roman times".

Акад. Франсоа Филип Едуард Леон дьо Калатай е белгийски нумизмат и историк на изкуството с огромен принос за развитието на науката, включително благодарение на въвеждането на нови методи в изследванията. В последните две десетилетия той е един от най-изявените и най-декорираните с изключително престижни отличия нумизмати в световен мащаб с впечатляваща научна продукция. Постоянен представител на Генералния секретар на Международния съюз на академиите и член на Научния комитет за хуманитаристика към Science Europe.

1

Акад. Франсоа дьо Калатай е роден през 1961 г. в гр. Юкел, Белгия. Завършва висшето си образование в Льовенския университет, където изучава археология, история на изкуството и философия (1979-1983). След едногодишен изследователски престой във френската школа в Атина (1984-1985), той получава финансиране като изследовател от Белгийския изследователски фонд (1985-1989), а скоро след защитата на докторската дисертация през 1988 г. - и за пост-докторантура (1989-1991).

През 1991 г. той е назначен в Нумизматичния отдел на Белгийската кралска академия, а на 33-годишна възраст става негов директор. В периода 1997 - 2006 г. Франсоа дьо Калатай е куратор на Патримониалната колекция на Кралската библиотека, която включва ръкописи, редки книги, карти, монети, медали и музика, а през 2006 г. е назначен за неин главен ръководител. През 2011 г. той напуска тази административна позиция, за да се отдаде изцяло на научните изследвания.

Междувременно, през 1998 г. той е избран за директор на École Pratique des Hautes Études (Сорбона, Париж), където през 2003 г. се хабилитира. Двукратно е гостуващ професор на Летния семинар на Американското нумизматично дружество (1995 и 2003 г.), а от 2008 г. е професор в Свободния университет в Брюксел. В периода 2016-2018 г. е също Президент на Collège Belgique. Наред с това той е инициатор и основен организатор на Лятна школа по гръцка и римска нумизматика в Атина.

През 2015 г. е избран за Секретар на Международния нумизматичен съвет, а през 2017 г. и за Президент на Кралското белгийско нумизматично дружество.

Изследванията на акад. Фр. дьо Калатай са публикувани в 24 държави. Издал е 11 книги самостоятелно, други 14 като съавтор или редактор, повече от 250 статии, както и над 200 рецензии, коментари и предговори. Организирал е около 15 конгреса и конференции в Белгия и в други държави, както конкретно върху античното монетосечене, така и върху изкуството свързано с медалите и монетите в периода XVI - XXI в.

Акад. Фр. дьо Калатай е специалист по древногръцки монети с подчертан интерес към елинистическите царски монети, античната икономика и финанси в целия Средиземноморски регион. Работи върху количествени методи в нумизматиката и връзката между монетосеченията и военните нужди. Специализира също в областта на нумизматичния антикваризъм и история на рецепцията през XVI - XVIII век. Той също така е инициатор и един от създателите на мащабния международен културологичен проект FINA, който има за цел да събере, разчете, изследва и публикува неотпечатани досега нумизматични свидетелства от времето преди 1800 г. Дьо Калатай работи активно и в областта на социализирането на нумизматичното културно наследство и превръщането на нумизматиката в атрактивна за по-широката публика научна дисциплина.

Акад. Фр. дьо Калатай е носител на многобройни награди. Член е на Кралската академия на науките и изящните изкуства на Белгия, на Училището за исторически проучвания в Института за Advanced Study (Princeton). Той е също така член-кореспондент на Френския институт (Академията за надписи и изящна словесност) и на немския Археологически институт, както и почетен член на нумизматичното дружество на Каталуния. Едновременно с научната си кариера, дьо Калатай е и белетрист, който публикува разкази, кратки истории и есета.

Акад. Франсоа дьо Калатай има неоценими заслуги за популяризирането на постиженията на българската нумизматика в световен мащаб и това се реализира по няколко различни линии, като например: съвместни публикации с български нумизмати; представяне на публикации на български изследователи в престижни световни издания; участие в международни научни форуми, организирани в България, включително от структури на Софийския университет; участие в научно-изследователски проекти, администрирани от учени от Софийския университет; участие в редакционните колегии на български периодични издания в областта на археологията и нумизматиката. Високата оценка на акад. Фр. Дьо Калатай за България като страна с огромен ресурс от находки като извор на научна информация отваря пътя на Софийския университет за интензивна и устойчива съвместна бъдеща работа в съвместни проекти. В качеството му на Секретар на Международния нумизматичен съвет той съдейства за приемането на Историческия факултет на Софийския университет за колективен член на тази изключително авторитетна научна организация.

Акад. Франсоа дьо Калатай е и колега, който активно е подпомагал развитието на българската нумизматика, както с включването на млади учени в международни образователни програми, така и с даването на достъп до специализирана литература на българските изследователи във времето на хронична липса на такава в български условия. Благодарение и на неговите авторитетни препоръки, български учени са получавали престижни изследователски стипендии, или пък им е осигуряван достъп до значими нумизматични колекции.