Конферентна зала, Ректорат
Университетският център за регионални изследвания и анализи, Катедра “История на Византия и балканските народи” и The Society for 18th Century Studies on South Eastern Europe (SOG18) организират международна научна конференция на тема:
“250 години геополитика и геостратегия в Източния въпрос. Мирът от Кючук Кайнарджа и равновесието на силите в Европа през дългия XVIII век”
Конференцията ще се проведе от 24 до 26 октомври 2024 г. в Нова конферентна зала в Ректората на СУ “Св. Климент Охридски”.
Преди 250 години приключва първата война на Екатерина II срещу Османската империя. Подписаният на територията на днешна България мирен договор от Кючук Кайнарджа превръща Русия във водещ фактор за решаването на Източния въпрос. Същевременно полученият по силата на договора излаз на Черно море позволява на Екатерина Велика да изгради мощен флот, който засилва геополитическия потенциал на руската държава. За историците от XIX век мирът от Кючук Кайнарджа има епохално значение. Това в не по-малка степен важи и за съвременниците на Кримската война (1853-56). От друга страна, повече от легитимна от изследователска гледна точка е хипотезата, че геополитическите и геостратегическите напрежения в началото на XXI век по всяка вероятност имат някаква връзка с проблемите на Източния въпрос в Балканско-Черноморския ареал в десетилетията след 1774 г.