Срок на обучение: 2 семестъра
Форма на обучение: редовна (държавна поръчка и платено обучение)
Начало – от зимен семестър
Ръководител: гл. aс. д-р Венцислава Стоянова
e-mail: vhstojanov@uni-sofia.bg
тел.: 02 9706 261
Насоченост. Обучението в магистърската програма подготвя специалисти с висше образование и с квалификация „Магистър по педагогика и пластичен код на визуалните изкуства“, които са компетентни в цялостния учебно-възпитателен процес в областта на изобразителното изкуство. Програмата отговаря на съвременното разбиране за подготовка на художник-педагог и е насочена към комплексното изграждане на качества и умения в областта на теорията на изкуството и на художествената практика.
Магистърската програма е ориентирана към кандидати, които имат художествена подготовка и професионална квалификация „учител“, завършили бакалавърска степен в професионално направление: 1.3. Педагогика на обучението по... (Методика на обучението по изобразителното изкуство).
Основна образователна цел на програмата е задълбочаване на познанията на магистрите относно теориите и практиките, свързани със знаково-символната страна на визуалното изкуство в контекста на постмодерността.
Обучение: В основата на програмата стоят няколко теоретични дисциплини, фокусирани върху развитието на пластичния код и различни теории за знака във визуалните изкуства, както и върху съвременните педагогически концепции, теории и школи. Успоредно с това в програмата е заложен и интердисциплинарният подход в подготовката на бъдещите педагози, специализиращи в сферата на пластичните изкуства, който ще им позволи да се реализират и като визуални артисти на съвременната художествена сцена. Обучението включва подготовка в такива области като: визуална комуникация, иконография, различни аспекти на живописните практики, пластичния език и ролята на новите медии в съвременните визуални изкуства. В магистърската програма е търсен балансът между теоретични и практически дисциплини.
Професионални и общи компетенции. Образованието, предлагано в МП „Педагогика и пластичен код на визуалните изкуства“, отговаря на Ниво 7 от ЕКР и НКР. Магистрите, завършили програмата, притежават широк спектър от теоретични и практически знания в сферата на визуалните изкуства и педагогиката; познават съвременни теории и концепции в областта на образованието и на съвременното изкуство; изграждат критично мислене и осъзнават връзките между различните изучавани области. Успоредно с това владеят богат набор от практически умения и подходи, които им помагат да намират нови творчески решения както в педагогическата, така и в художествената практика. Компетенциите са свързани с прилагането на творчески подходи при реализация на различни по мащаб художествени и педагогически проекти. Магистрите познават в дълбочина и са способни да интерпретират факти и явления, случващи се на художествената сцена и в полето на образованието.
Професионална реализация. Знанията, уменията и компетенциите, които придобиват при обучението в магистърска програма „Педагогика и пластичен код на визуалните изкуства“, позволяват на завършилите магистри да работят като учители по изобразително изкуство в общообразователното училище; преподаватели във всички специализирани художествени училища;педагози, работещи в сферата на извънкласното и неформалното образование; експерти в различни художествени и музейни институции; експерти в обществени, държавни и общински структури, свързани с работа в областта на културата и художественото образование.
Прием: Формата на обучение е платена. Класирането се извършва въз основа на успех от дипломата за бакалавърска степен или за висше образование До участие в класирането се допускат само кандидати, с успех от дипломата не по-ниска от добър. Записването се извършва след заплащане на таксата за обучение.
Кандидатстващите за обучение в държавна поръчка, се явяват на изпит-събеседване, в рамките на който всеки от кандидатите представя портфолио:
Портфолиото включва поне 25 работи на кандидат-студента, които са:
- Собствени произведения от областта на изобразителното изкуство (задължително).
- Допълнителни материали – сертификати за награди и номинации (незадължително).
Произведенията, проектите и допълнителните материали могат да бъдат представени или в оригинал, или като репродукция на хартиен носител, или като дигитално портфолио, показано на лаптоп или таблет (с размер на дисплея не по-малък от 10 инча), собственост на кандидат-студента. Те трябва да бъдат организирани по категории.
По време на събеседването кандидатът представя и коментира своите работи.
В хода на събеседването комисията поставя на кандидата и следните въпроси, чрез които преценява мотивацията и компетенциите му:
1. Лична мотивация да кандидатства в МП „Педагогика и пластичен код на визуалните изкуства“.
2. Значи художествени събития в страната и в чужбина.