Начало / Университетът / Факултети / Факултет по химия и фармация / Професионална реализация / Алумни клуб на ФХФ / Алумни новини / Награда „Еврика“ за млад изобретател'2015 г.

   
HristoS-300x233

Христо Колев е роден през 1987 г. в гр. Габрово. Средното си образование завършва през 2006 г. в Природо-математическа гимназия- Габрово с профил биология. Като ученик е активен участник в много национални и международни конкурси и олимпиади по химия и биология. През 2005 г. като лауреат от Националния конкурс “Млади таланти“ на МОН взема участие в 17-я Международен конкурс за млади учени в Москва. През 2010 г. се дипломира като магистър в СУ „Св. Кл. Охридски“, специалност „Медицинска химия“. Още от първата година на следването си Христо Колев проявява голям интерес към изучаване на химичните процеси и явления и става кръжочник в Лабораторията по биокоординационна и биоаналитична химия на СУ „Св. Кл. Охридски“. Контактите с другите изследователи от лабораторията и реализираните научни проекти му помагат да натрупа опит в области като биохимия, биосензори и органични полупроводници. Като студент е активен участник в Националния конкурс FameLab и в Международния конкурс FameLab в Челтън, Англия. В продължение на няколко години осъществява обучението по природни науки в частен английски колеж. Упоритостта и ентусиазма на Христо Колев, съчетани с голямата му любов към химията, водят до включването му в редица научни проекти и изяви на университетско, национално и международно ниво, сред които: лекции и демонстрации на Първия софийски фестивал на науката-шоу „Химически илюзионизъм“ през 2011 г.; международен стаж в експериментална лаборатория, базирана в Милюз, Франция; седем Национални конференции по химия за студенти и докторанти; Café Scientifique събития – популярни лекции – 2010 и 2011 г.; Софийски архитектурен салон – 2011 г.; дизайнерска изложба “Light bottle“ – 2011 г.; Water Tower Art Fest, инсталация „Light bell“ – 2011 г. и др. Доказателство за научния талант, голямото трудолюбие и постоянство на Христо Колев са спечелените от него престижни награди и стипендии, като: награда „Алма Матер“ – 2010 г. и 2011 г.; именна стипендия „Акад. Ростислав Каишев“ за постижения в областта на химията и химичните технологии на Фондация „Еврика“; награди от Катедра „Неорганична химия“ на СУ „Св. Кл. Охридски“ – 2007 и 2009 г.; вписване в почетната книга на гр. Габрово – 2005 г.; стипендия на Американската фондация за България – 2005 г. Към настоящия момент работи в областта на клиничните изследвания като сайт мениджър в компанията C3i.

Христо Колев е популярен комуникатор на науката с редовни участия в радиото, телевизията и на сцена. Той приема мисията да направи науката част от българската поп-култура и да промени визията на научноизследователската работа пред общата аудитория. Участва и допринася за създаването на предаването „Красива наука“, а по-късно води собствена рубрика, наречена „Бар-наука“. Скрит зад артистичния псевдоним “Christobel”, прави иновативно концептуално изкуство и дизайн, които демонстрират фундаментален научен принцип или откритие, без компромис с естетиката.

Наградата „Еврика“ се присъжда на Христо Колев, като съавтор на изобретението „Метод за отлагане на високоориентирани филми от полианилин”, защитено с европейски патент. Полианилинът е полимер, органичен полупроводник, способен да работи и като проводник. Такъв тип материали са основата на познатите OLED дисплей и са потенциалния материал на бъдещето, където мобилните телефони ще са еластични, тапетите ще излъчват собствена светлина, а прозорците ще произвеждат електричество. Потенциалното приложение на изобретението е за изработка на фотоволтаични елементи, несравнимо по-евтини от използваните сега силиций-базирани технологии. Органичните проводници могат да доведат до разработването на еластични чипове, подходящи за имплантиране в човешкото тяло, регулиращи кръвната захар, работещи като заместителен изкуствен орган и осъществяващи комуникация между нервната система и компютъра ни. Христо Колев, разработва технологията, обект на изобретението по време на работата си във Френски институт, когато е само на 21 години и получава регистрация на патента през 2015 година.

 

Източник: EVRIKA Foundation