Ръководител: проф. д-р Анелия Кенарова
е-mail: kenarova@biofac.uni-sofia.bg
тел.: 02 8167 361
Секретар: доц. д-р Силвена Ботева
е-mail: sbboteva@biofac.uni-sofia.bg
Срок на обучение: 2 семестъра За формиране на състезателния бал се взема оценката по балообразуваща дисциплина: Екология или Екология и опазване на околната среда или друга дисциплина от дипломата за ОКС бакалавър или ОКС магистър след средно образование по преценка на ръководителя на магистърската програма.
Форма на обучение: редовна (държавна поръчка и платено обучение)
Прием: зимен семестър
За формиране на състезателния бал се взема оценката по бало- образуваща дисциплина: Екология или Екология и ООС или друга дисциплина от дипломата за ОКС „бакалавър“ или „магистър след средно образование“ по преценка на ръководителя на магистърската програма.
Балът за кандидатстващите по държавна поръчка се формира като сума от:
а) средноаритметичната оценка от дипломата за висше образование;
б) оценката по балообразуващата дисциплина;
в) оценката от изпит по Опазване на околната среда пред комисията по селекция на кандидат-магистри, умножена с коефициент 2.
Приемът за обучение срещу заплащане е по документи с минимален успех от дипломата за ОКС Бакалавър или ОКС магистър след средно образование – Добър.
Балът за кандидатстващите в платената форма на обучение се формира като сума от:
а) среден успех от семестриалните изпити;
б) успех от държавните изпити;
в) оценката по балообразуващата дисциплина.
Основните акценти в магистърската програма по опазване на природната среда са в областта на опазването и възпроизводството на биологичното разнообразие, замърсяването на основните среди на обитание и влиянието му върху компонентите на биоценозата, опазването на въздуха, водите и почвите от замърсяване, поддържането и управлението на защитените територии, оценката на въздействието върху околната среда и др.
Студентите, завършили образователно-квалификационна степен „магистър по опазване на околната среда“ могат да продължат обуче- нието си в докторска степен или да се реализират в научни институти на БАН и ССА, висши учебни заведения, системата на МОСВ и нейните подразделения, общини, пречиствателни станции за отпадъчни води, държавни, общински и частни фирми, НПО и др.
Теми за събеседване по Опазване на околната среда
1.Структура на популациите. Основни видове. Механизми на тяхното изграждане и поддържане. Динамичност и биологично значение.
2.Нарастване на популациите. Типове популационен растеж. Биотичен потенциал. Капацитет на средата. Регулация на числеността на популациите.
3.Екологична ниша. Нишата като хиперобем. Фундаментална и реализуема екологична ниша. Припокриване на нишите и конкуренция. Екологични еквиваленти.
4.Междувидови взаимоотношения - междувидова конкуренция, хищничество, паразитизъм, аменсализъм, коменсализъм, протокооперация, мутуализъм. Същност, примери, значение.
5. Природни съобщества. Екологични доминанти. Структура на природните съобщества. Типове пространствена и екологична структура. Показатели за видовата структура на съобществата. Екотон и граничен ефект. Денонощна и сезонна изменчивост. Сукцесия, същност, особености.
6.Екосистема. Същност, структура. Продуктивност и продукция. Хранителни вериги, хранителни мрежи и трофични нива. Екологични пирамиди. Универсален модел за потока на енергията през екосистемите.
7.Водните ресурси на Земята. Замърсяване на водата и отражението върху живите организми. Източници на замърсяване. Химично, физично и биологично замърсяване. Контрол и управление на качеството на водите.
8.Увреждане и замърсяване на почвите. Източници на замърсяване на почвите. Ерозия, засоляване, заблатяване, замърсяване и пряко унищожение на почвите. Контрол и управление на качеството на почвите.
9.Замърсяване на въздуха. Видове замърсители и източници на замърсяване. Ефекти на замърсяването върху състоянието на околната среда. Контрол и управление на качеството на въздуха.
10.Опазване на природата. Биологичното разнообразие на България. Категории защитени територии и защитени зони от Европейската екологична мрежа НАТУРА-2000 в България.