
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 150 бакалаври и магистри от Геолого-географския факултет получиха дипломите за завършено висше образование. Деветима са отличниците на випуска.
Заместник-деканът на факултета доц. Георги Бърдаров заяви, че за него е огромно удоволствие, чест и гордост да открие церемонията по връчването на дипломите на випуск 2018. „За вас също е и чест, и отговорност, тъй като вие финализирате вашето обучение в най-старото и престижно висше училище на България, когато то празнува 130-годишнината от основаването си“, каза още доц. Бърдаров и изрази радостта си, че от днес нататък абсолвентите ще бъдат лицето на Софийския университет в българското общество. Той призова най-младите си колеги никога да не забравят, че в колкото и трудни години да живеем, каквато и бездуховност и безнравственост да цари, те излизат от храма на знанието и винаги ще носят това знание в сърцата и умовете си.
Заместник-деканът пожела на абсолвентите да се реализират, да бъдат здрави и винаги с гордост да си спомнят, че са завършили Софийския университет.
Деканът на Геолого-географския факултет проф. д-р Филип Мачев поздрави абсолвентите, техните близки и преподаватели и припомни, че факултетът е основан преди 55 години. С чувство за хумор той припомни още, че преди това той е бил част от Биолого-геолого-географския факултет на Софийския университет и че тогавашните студенти са разчитали абревиатурата БГГФ като „Боже, господи, готин факултет“, а от 55 години абревиатурата се разчита като „Господи, готин факултет!“.
„Поздравявам ви, че избрахте нашия факултет, за да завършите своето образование. Вярвам, че знанията и уменията, които сте получили, ще бъдат добра основа и старт за вашата реализация в живота“, каза още проф. Мачев и допълни, че мнозина от абсолвентите са получили учителска правоспособност и пожела на всеки един от тях да се реализира в тази изключително хуманна професия. „Учете и възпитавайте децата така, както бихте искали да бъдат възпитавани и обучавани вашите деца!“, каза още проф. Мачев.
В своето приветствие деканът на Геолого-географския факултет се обърна към абсолвентите и заяви, че днес те напускат университета, но една малка част от всеки един от тях е останала в коридорите, в залите, в лабораториите на Алма матер. По думите му, това прави най-старото ни висше училище още по-богато в годината, в която празнува своя 130-годишен юбилей. Проф. Мачев призова да помнят, че техните преподаватели са тук, в Университета, и че винаги могат да се срещнат с тях, когато имат нужда: „Помнете! Бивши студенти няма! Има предишни студенти! На добър час!“.
Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков се обърна към абсолвентите и техните близки и преподаватели и припомни, че те завършват най-стария български университет, който е на първо място в рейтинговата система на висшите училища в България за повечето специалности и който дава една трета от научните резултати на всички 51 българските висши училища. Той подчерта, че Софийският университет заема първите места в рейтинговата система включително и защото неговите възпитаници се реализират най-добре – най-голям процент от тях намират работа и стартът на тяхната заплата е най-висок. Той подчерта, че преподаването на дисциплините на Геолого-географския факултет води началото си още от създаването на Алма матер: „Така че тази близо 130-годишна традиция прави факултета, който завършвате, наистина изключителен“, допълни още ректорът.
Проф. Герджиков призова абсолвентите да не се захващат с първата работа, която им попадне и която им се стори привлекателна, а да помислят добре и да намерят работата, която ще ги направи щастливи. „Важното е да работите нещо, което ви прави щастливи, а не просто нещо, което ви осигурява добро препитание! Тогава ще се почувствате по-пълноценни, тогава ще можете да мислите за бъдещето с удоволствие“, каза още ректорът, който поздрави абсолвентите и техните близки за постигнатите успехи и обяви випуск 2018 г. на Геолого-географския факултет за закрит.
В рамките на тържеството проф. Филип Мачев се обърна с благодарност към фирмите, компаниите, колегите, които по някакъв начин са оказали помощ на Геолого-географския факултет. Той открои имената на „ШЕЛ България“, дарила 75 хиляди евро за закупуване на научно оборудване, на „Тотал Е&П – България“, дарила над 70 000 лева за ремонт на химическа лаборатория, доц. Райна Христова и доц. Димитър Димитров от Института по океанография, дарили уникални фосилни образци за музея на факултета.
Проф. Анастас Герджиков връчи свидетелство за дарение на фирма „Тотал“. Представителят на фирмата Вася Николовска поздрави абсолвентите и си припомни, че преди години е била на тяхното място, в същия факултет. Пожела им да не забравят университета си и този обмен на знания, който може да съществува между студенти и преподаватели и представители на фирми да остане нещо много същностно. Тя призова абсолвентите да търсят промените и да вярват в себе си.
Ректорът на Софийския университет връчи сертификат и на доц. Райна Христова за дарението на уникални фосилни образци. Доц. Христова, също възпитаник на факултета, пожела на абсолвентите успех и дръзновение.
Празничното тържество продължи с връчването на дипломите.