
В зала „Яйцето“ в Ректората на Софийския университет проф. Людмил Вагалински от Националния археологически институт с музей към БАН, който е ръководител на разкопките в античния град, открит в землището на село Рупите край Петрич, изнесе лекция за Хераклея Синтика. Събитието се проведе в рамките на традиционния семинар Phrontisterium Classicum на Катедрата по класическа филология към Факултета по класически и нови филологии.
Проф. дфн Мирена Славова от Катедрата по класическа филология към Алма матер откри събитието, на което присъстваха колеги, студенти и съмишленици на проф. Вагалински и представители на широката публика, интересуващи се от археологическите находки в България.
В лекцията си, озаглавена „Хераклея Синтика: За мечтите и каузите в археологията“, проф. Вагалински проследи историята на античния град, който е основан в средата на IV в. пр. Хр. като македонска колония в земите на тракийското племе синти. Градът е включен в древната Римска държава в средата на II в. пр. Хр. Хераклея Синтика процъфтява до края на IV век, когато е засегната от силно земетресение. Подобно земетресение разрушава града през втората четвърт на V век. По думите на проф. Вагалински добре организирана група хераклейци продължава да живее на Акропола на града до края на VI век.
Проф. Людмил Вагалински разказа за историята на проучванията и за откритията, направени от неговия екип, а присъстващите имаха възможност да видят 3D модел на възвишението Кожух, което разкрива основно централния площад (агора/форум), стратиграфски разрез, план на големия късноримски канал (отвътре и отвън), късноримска пещ за стъкло, каква е била посоката на силния земетръсен удар в края на IV век, част от двуетажния западен портик на форума I-IV век, късноримско светилище на богинята на справедливото възмездие Немезида, римски цистерни за вода, намерени мраморни оброчни плочи на Херакъл, Артемида и Тракийски конник и др.
Проф. Людмил Вагалински представи и предизвикателствата, пред които се изправят с колегите му, за да съхранят античния град – иманярството и природните елементи. В хода на увлекателното си и живо изложение изтъкнатият археолог разказа за новите методи и технологии в археологията, приложени в проучването на Хераклея Синтика, както и интересни случки от ежедневието на обекта, вълнението от новите находки, срещите и разговорите с посетителите и медиите. Той запозна присъстващите с техниките и инструментите, използвани за разкриване на потенциални находки и тяхното реставриране, като обясни процеса на реставрация на скулптурите, открити от неговия екип.
Специално внимание проф. Вагалински посвети и на откриването на двете важни римски статуи от Ι-ΙΙ в. сл.Хр., които предизвикаха преди време сензация в медиите. Засегнати бяха теми като популяризирането на археологическата работа сред широката публика, експонирането на находките в музеите и борбата с иманярството.
В рамките на събитието проф. Вагалински представи програмите за обучение на ученици и студенти от България и чужбина, които целят запознаване с работата, която археолозите извършват. Той посочи, че целта е да се популяризира обекта и българското археологическо наследство и да бъдат предадени знанията, защото по думите му това всъщност е цялата цивилизация.
В лекцията си проф. Вагалински акцентира върху необходимостта да се отразяват такива открития и да се създаде връзка между медиите и хората, за да се разказва за тези събития. Според него това помага да се популяризира българската археология, но и подпомага защитата на археологическите обекти, като обръща внимание на проблемите, с които се сблъскват археолозите. В заключение проф. Вагалински отбеляза: „Мечтата е осъществима, когато е подплатена с кауза“.
Лекцията събуди интерес у присъстващите и гостът отговори на множество въпроси и коментари от публиката.
Репортаж на Телевизия "Алма Матер":