Начало / Новини / Новини и събития / Алма матер бе домакин на кръгла маса на тема "Европейската архитектура на сигурността в криза?"

   
Алма матер бе домакин на кръгла маса на тема "Европейската архитектура на сигурността в криза?"

На 15 април 2025 г. в зала "Яйцето" в Ректората се проведе кръгла маса на тема "Европейската архитектура на сигурността в криза?". Организатори на събитието бяха магистърска програма "Международна сигурност" на Юридическия факултет с ръководител доц. д-р Мира Кънева и магистърска програма „Кризи, конфликти и дипломация в световната политика“ на Историческия факултет с ръководител доц. д-р Борис Стоянов.

Специално участие в кръглата маса взеха председателят на Софийския форум за сигурност и бивш заместник-министър на отбраната Йордан Божилов, който очерта бъдещето на европейската архитектура на сигурността през призмата на България, д-р Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество, който разгледа европейската архитектура на сигурността между ревизионизма на Путин и непредвидимостта на Тръмп, както и доц. д-р Христо Христев, преподавател по право на ЕС в Юридическия факултет, който дискутира перспективите пред отбранителната готовност на ЕС.

IMG-e45ae0663cde01832b66086d0bacc8f6-V

Във втората част на дискусията се изявиха два екипа от студентите от магистърска програма "Международна сигурност", които презентираха резултатите от две проучвания на темите "Автономия на европейската сигурност – може ли Европа да бъде независима от САЩ в областта на отбраната?" и "Новият икономически и стратегически подход на Китай към Европа". Изказванията им провокираха интересна дискусия сред магистри, докторанти и останалите гости на събитието относно ролята на НАТО, заплахите за сигурността в Черноморския регион и на Западните Балкани, глобалните ангажименти на САЩ и ЕС, хибридните заплахи като алгоритмичната радикализация и антидемократичната пропаганда.

vFYkUD2Q
Sgw68_ZT
20250415_182036