Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Специалности / Магистърски програми / Новини от магистърска програма "Енергийни пазари и услуги" / Доц. д-р Атанас Георгиев участва в работна среща по енергийни теми с посланика на САЩ в България и представители на държавните институции

   

09.08.2024

 

Американският посланик в България Н. Пр. Кенет Мертен беше домакин на среща, в която участваха Министерство на енергетиката, представители на висшето образование, Народното събрание и регулаторните органи. Присъстваха министърът на енергетиката Владимир Малинов и председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев. Те разговаряха с комисаря на Комисията за ядрено регулиране на САЩ (U.S. Nuclear Regulatory Commission - NRC) Дейвид Райт и неговия екип. Участник събитието беше и деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев.

454446087_909272707902704_7749837562430591689_n

NRC и българският регулатор вече си сътрудничат в обмена на знания и най-добри практики в сферата на лицензирането и надзора на нови ядрени реактори. Разговорите бяха посветени и на осигуряването на способен човешки ресурс за постигане на безопасна употреба и внедряване на ядрени технологии в България.

„Сътрудничеството ни със САЩ в областта на ядрената енергетика е водещ фактор за гарантиране на енергийната сигурност не само в България, а и в целия регион на Югоизточна Европа“. Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов по време на разговорите си с Дейвид Райт.

Министър Малинов открои активните усилия на двете държави за диверсификация на енергийния отрасъл в България като водещ приоритет на това сътрудничество. „За първи път в своята петдесетгодишна история пети блок на АЕЦ „Козлодуй“ е зареден с алтернативно гориво – това на „Уестингхаус“, подчерта енергийният министър и изтъкна многостранните ползи от тези усилия за сигурността на енергийния отрасъл. „След успешното внедряване и устойчивата работа на 5-ти блок с гориво от американската компания „Уестингхаус“, в момента се разглежда възможността за използване на няколко касети със същото гориво и за 6-ти блок на атомната централа“, каза още министър Малинов. По време на разговора двамата се обединиха около това обменът на опит и ноу-хау между експерти от двете страни в областта на ядрената енергетика да продължи активно.

Министър Малинов запозна г-н Райт и с интереса на българската страна към развитието на технологиите за малки модулни реактори като гъвкав вариант за допълване на енергийния микс и гарантиране на енергийна сигурност и независимост.

Контактите между България и САЩ по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ също бяха сред темите на разговор между министър Малинов и Дейвид Райт. Енергийният министър изтъкна необходимостта изграждането на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ „Козлодуй“ да се реализира във възможно най-кратки срокове. По неговите думи, изборът на технологията АР 1000 на американската компания „Уестингхаус“ и световния лидер в изграждането на ядрени блокове „Хюндай инженеринг енд кънстракшън“ е гаранция за успешна реализация на проекта.

Стопанският факултет подготвя кадри за енергийния отрасъл чрез своите магистърски програми „Енергийни пазари и услуги“ и „Ядрени технологии, мениджмънт и иновации с обучение на английски език“, която е съвместна с Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.