Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Инициативи с бизнеса / Представители на Стопанския факултет участваха в среща и обучителна програма в гр. Никшич, Черна гора

   

02.12.2024

 

От 19 до 20 ноември 2024 г. представители на консорциума по проект „Общности на знанието за ускоряване на трансфера на научни изследвания, технологии и иновации в Дунавския регион“ (Knowhow Communities for Accelerating RTI Transfer in the Danube Region - RTIT>>), включително представители на Стопански факултет, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, участваха в среща и обучителна програма в офиса на водещия партньор IEC Tehnopolis в гр. Никшич, Черна гора. Това двудневно събитие събра експерти от 12 партньора по проекта и един асоцииран стратегически партньор, за да обсъдят трансфера на технологии, иновационните политики и разработването на планове за действие за насърчаване на иновациите, с акцент върху материалите и технологиите за тях.

Screenshot 2024-12-02 144901

Програмата включваше интерактивни и съвместни работни семинари, както и презентации относно европейските иновационни политики и добри практики. Събитието започна с приветствено слово от г-н Джорджие Малович, изпълнителен директор на IEC Tehnopolis, който подчерта значението на сътрудничеството за подобряване на трансфера на технологии. Участниците имаха възможността да проследят вдъхновяваща онлайн презентация, озаглавена „Бъдещето на трансфера на технологии“, изнесена от Катрин Зингер от Bayern Innovative, която разгледа новите тенденции и стратегии в областта. Тази сесия постави основата за оживени дискусии относно индустриалните иновационни политики в Европа, представени чрез видео изказване от Джулия Дел Бренна, ръководител на отдел в Европейската комисия.

Screenshot 2024-12-02 144841

През първия ден бяха проведени открита дискусия за пътищата на трансфера на технологии, презентация на методологична рамка за изготвяне на План за действие и съвместни сесии за синхронизиране на капацитетите на партньорите и насърчаване на синергии между научните изследвания и индустрията. В интерактивните работни семинари участниците оценяваха набор от инструменти, важни за пилотните проекти, като така придобиха по-задълбочено разбиране за практическото им приложение.

Фокусът на втория ден беше върху стратегическото управление, финансовото планиране и комуникацията. Под ръководството на лидерите на консорциума сесиите подчертаха постигнатия напредък и очертаха пътната карта за следващата фаза на проекта. Особено внимание бе отделено на разработването на инструменти, планове за действие и методологии за напредъка в трансфера на технологии и гарантиране на успешното изпълнение на проекта.

Screenshot 2024-12-02 144617

Срещата подчерта ангажимента на консорциума RTIT към укрепване на иновационните мрежи, подобряване на сътрудничеството между секторите и повишаване на индустриалната конкурентоспособност в Дунавския регион. Това събитие не само укрепи партньорствата, но и положи основите за въздействащи инициативи, които са в съответствие с европейските и регионалните иновационни стратегии.

Проектът се осъществява с подкрепата на Програма Интеррег „Дунавски регион“ 2021-2027.