Начало / Университетът / Факултети / Биологически факултет / Специалности / Магистърски програми / Биологически факултет / Биотехнологии / Индустриални биотехнологии / Кандидатстване

   

Ръководител: доц. д-р Диляна Николова
тел: 02 8167 222
e-mail: d.nikolova@biofac.uni-sofia.bg
Секретар: гл. ас. д-р Цветана Личева
тел: 02 8167 316
e-mail: cvlicheva@uni-sofia.bg

Срок на обучение: 3 семестъра (за завършили ОКС Бакалавър в професионални направления: 5.11 биотехнологии; 4.3 биологически науки; 1.3 педагогика на обучението по: биология и химия, география и биология и биология и английски език)

Форма на обучение: редовна (държавна поръчка и обучение срещу заплащане)
Прием: зимен семестър

За формиране на състезателния бал се взема оценката по балообразуваща дисциплина: Основи на биотехнологичните производства или Биотехнология на първичните метаболитни продукти или Биотехнология на вторични метаболитни продукти или Биотехнология или Основи на биотехнологията (според учебния план на завършената специалност в бакалавърската степен) или друга, по преценка на ръководителя на магистърската програма.

 

Балът за кандидатстващите по държавна поръчка се формира като сума от: а) средноаритметичната оценка от дипломата за висше образование; б) оценката по балообразуващата дисциплина; в) оценката от кандидат-магистърски изпит по Основи на биотехнологиите, умножена с коефициент 2.

Приемът за обучение срещу заплащане е по документи с минимален успех от дипломата за ОКС Бакалавър – Добър.

Балът за кандидатстващите в платената форма на обучение се формира като сума от:
а) среден успех от семестриалните изпити;
б) успех от държавните изпити;
в) оценката по балообразуващата дисциплина.

Магистърска програма Индустриални биотехнологии е насочена към завършили ОКС Бакалавър в областта на биотехнологиите и биологическите науки.

Основните образователни цели на МП Индустриални биотехнологии са насочени към създаване на възможности и условия на обучаваните студенти за разширяване на спектъра от теоретични знания и обогатяване на професионалните практически умения, усвояване на подходи за генериране на нови знания и тяхното приложение, развитие на компетенции за решаване на сложни проблеми и творчески решения, развитие и въвеждане на иновации в областите на науката и практиката, имащи пряко или косвено отношение към биотехнологичните производства и приложението на биопродуктите.

В учебния план на МП Индустриални биотехнологии са включени задължителни дисциплини с теоретико-приложен характер, в които се разглеждат основни направления за развитие на биотехнологиите, намерили широко индустриално приложение. Изучават се специализиращи дисциплини, имащи пряко отношение към технологиите за производство и производствен контрол на биологично активни вещества, включително с фармацевтично приложение. Предвидено е обучение, свързано и с развитие на знанията и уменията за организация и управление на биотехнологичните производства и маркетинг на биопродукти. Чрез включване на дисциплини със семинарен и експериментален характер и разработване на дипломни работи по актуални тематики се развива и научноизследователския подход на новоизграждащите се специалисти.

Магистрите, завършили МП Индустриални биотехнологии, специалност Биотехнологии в СУ „Св. Климент Охридски” придобиват знания, умения и професионални компетентности, които им дават възможности:

  • Да познават, обработват и интерпретират съвременна специализирана информация и да използват постижения на Биотехнологиите;
  • Да познават, свободно да използват и модифицират продуцентите на биопродукти;
  • Да познават, управляват и развиват технологии за получаване и проложение на биотехнологични продукти;
  • Да прилагат иновативни методи и техники за решаване на сложни задачи и проблеми в биотехнологичните производства;
  • Да вземат обосновани и компетентни ключови решения за управление на биопроцеси и технологии;
  • Творчески да контактуват с други сродни специалисти, имащи отношение към различните аспекти на Биотехнологиите;
  • Да ръководят експериментални и производствени структури, работещи в областта на Биотехнологията.

Успешно завършилите ОКС Магистър в МП Индустриални биотехнологии са придобили необходимите знания, умения и професионални компетеции в областта на биотехнологиите и могат да намерят реализация като ръководители, експерти, изследователи или консултанти в:
1) образователни и научни институции, занимаващи се с фундаментални и приложни изследвания;
2) производствени, експериментални и контролни структури с основна дейност в областта на индустриалните биотехнологии, фармацевтичните и/или хранителните биотехнологии;
3) във фирми, работещи за разпространение и приложение на биотехнологични продукти;
4) в компании, замимаващи се с развитие и реализация на иновативни биотехнологии;
5) завършилите магистри имат възможност да се включат в различни български и европейски програми за специализация и/или да продължат образованието си в ОНС Доктор.

 

Теми за събеседване Основи на биотехнологиите

 

  1. Биотехнологични характеристики на микробиални продуценти на биопродукти. Методи за повишаване на биопродуктивните възможности на продуцентите на биопродукти.
  2. Предферментационни етапи в биотехнологичните производства. Хранителни среди за култивиране на биопродуценти. Методи за стерилизация.
  3. Растеж и развитие на продуцентите на биопродукти. Влияние на факторите на средата. Методи за култивиране на микроорганизми. Периодичен метод на култивиране, периодично култивиране с подхранване (feed-batch culture). Апаратурно оформление на процесите.
  4. Непрекъснати методи за култивиране. Характеристика на процесите. Твърдофазово култивиране.
  5. Постферментационни процеси за разделяне и получаване на биотехнологични продукти – седиментационни, екстракционни, филтрационни, хроматографски методи, дезинтеграция, сушене и др.
  6. Биотехнологични методи за получаване на органични киселини (лимонена киселина и др.). Характеристика на продуцентите. Приложение.
  7. Биотехнологични методи за получаване на аминокиселини. Характеристика на продуцентите и методи за получаване. Приложение.
  8. Биотехнологични методи за получаване на ензимни препарати. Технологии за получаване на хидролазни ензими. Приложение на ензимните препарати.
  9. Биотехнологични методи за получаване на вторични метаболитни продукти - антибиотици.
  10. Биотехнологични методи за получаване на вторични метаболитни продукти - витамини, алкалоиди и др.