
На 15 януари 2025 г. дългогодишният ръководител на Университетската ботаническа градина в Балчик Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка. За 33 години трудов стаж в ботаническите градини на Софийския университет тя има огромен принос за развитието, обогатяването и утвърждаването им като образователна и научна институция.
Валя Машкарова започва работа като биолог в Университетската ботаническа градина в Балчик през 1991 г. Впоследствие заема длъжността ръководител на Градината. В периода 2007 - 2014 г. поема ръководството на Университетската ботаническа градина Екопарк - Варна. От 2014 до януари 2025 г. ръководи и развива Университетската ботаническа градина в Балчик.
Ръководството на Университетската ботаническа градина в Балчик пое Веселина Илиева. Тя е завършила Биологическия факултет на Софийския университет„ Св. Климент Охридски“, магистър е по биология и химия. Дългогодишен служител е в администрацията на Биологическия факултет и в администрацията на Софийския университет.