В Аулата в Ректората на Софийския университет бе открита международната конференция, посветена на Малтийския орден по повод 30 години от установяването на дипломатически отношения между Ордена и Република България. Организатори на събитието са посолството на Малтийския орден и Историческият факултет на Софийския университет.
Участниците и гостите на научния форум бяха поздравени от декана на Историческия факултет проф. Мира Маркова, която заяви, че за нея е огромна чест да застане пред тях, защо Суверенният орден на Малта служи на бедните, на болните, на нуждаещите се повече от 900 години. Основан през XI век, той е един от най-старите католически ордени, признат от останалите държави като субект на международното право.
Проф. Маркова подчерта, че мисията на Ордена е да поддържа и да пази вярата и да служи именно чрез вяра на всички, които са в нужда. Тя припомни, че той поддържа двустранни дипломатически отношения на посланическо ниво с повече от 110 държави в света и има статут на постоянен наблюдател в ООН и в най-важните международни организации.
„Тази година отбелязваме 30 години от установяването на дипломатическите отношения между Суверенния орден на Малта и Република България. За този период орденът е провел над 500 благотворителни мероприятия в над 250 различни организации в различни населени места в нашата страна. Там, където има недостиг на ежедневни ресурси, медицинско оборудване или учебни материали, доброволците на Ордена работят неуморно и истински съпричастно“, посочи още проф. Маркова и припомни, че много болници в страната ни са получили като дарение линейки, апаратура и различно медицинско оборудване. Специални проекти за деца в неравностойно положение, поддържани от Ордена, дават възможност на тези деца да посетят летни лагери, да общуват и да усетят обич.
Проф. Мира Маркова изказа задоволството си, че именно Историческият факултет и Софийският университет са домакини на това събитие. „Радвам се и че научната сесия, която ще се проведе тук, ще издигне този форум на различно академично ниво. За нас е много важно в рамките на най-добрата академична институция в България, Софийския университет, да говорим за вяра, за благотворителност, за истинска съпричастност“, каза още деканът на Историческия факултет.
В своето приветствие заместник-министърът на външните работи на Република България г-жа Мария Ангелиева заяви, че като държава с хилядолетна история, за България е изключителна привилегия да поддържа дипломатически отношения със Суверенния Малтийски орден. „Уникален по своята същност, Орденът неотклонно следва своята мисия да помага на нуждаещите се с многобройните си благотворителни инициативи. Дипломатическите отношения между Република България и Суверенния Малтийски орден са знак не само за взаимно признание и оценка за хуманитарната дейност на Ордена в България и по света, но за задълбочаване на нашето сътрудничество и общи проекти в области от взаимен интерес“, каза зам.-министър Ангелиева и посочи, че подписаните с Ордена споразумения за сътрудничество спомогнаха и продължават да дават своята добавена стойност за развитието на двустранните ни отношения.
Г-жа Ангелиева изказа своята сърдечна благодарност за дългогодишната хуманитарна дейност на Ордена в България, за последователните усилия за осигуряване на равноправен и достоен живот за най-уязвимите – хората с увреждания, децата и възрастните, както и всички нуждаещи се по света.
„Безценен е вашият принос за поддържане на диалога и мира в контекста на глобалните предизвикателства. Високо ценим хуманитарната помощ на Малтийския орден за украинските бежанци и техните деца в България. както и подкрепата за засегнатите от конфликти и военни действия в световен мащаб. Уверена съм, че честването на 30-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между Република България и Суверенния Малтийски орден ще надгради в положителен аспект нашите отлични отношения и бъдещото ни ползотворно сътрудничество. Благодаря ви!“, каза накрая зам.-министър Ангелиева.
Извънредният и пълномощен посланик на Суверенния Малтийски орден в България Н. Пр. Урсула Хофтер Дзуколи благодари за организацията на събитието, което се провежда в Аулата на Софийския университет. По думите й не всички са запознати напълно със значението на Суверенния орган на Малта и именно това е една от целите на конференцията. Тя представи накратко неговата история и отбеляза, че е постоянен наблюдател в ООН, характеризира се с неутралитет, с оказване на хуманитарна помощ и др. Тя представи темите, които ще бъдат разгледани в рамките на научния форум и благодари на изследователите, които ще участват в него. В заключение Н. Пр. Урсула Хофтер Дзуколи пожела на всички успешна работа и успех на конференцията.
Научният форум продължи по програма с доклади на доц. д-р Кирил Карталов (Папски комитет за исторически науки) и доц. д-р Умберто Кастанино Берлингиери (Пармски университет).
Втората част на конференцията е посветена на дейността на Малтийския орден в България. Монс. Страхил Каваленов, епископ на Никополската епархия, отец Петко Вълов, назначен за епископ на епархията „Св. Йоан XXIII“, и отец Ярослав Бабик OFMCap, енорийски свещеник на Римокатолическа енория "Свети Йосиф", ще разкажат за сътрудничеството на Ордена с Католическата църква в България. Даринка Владова, съветник по благотворителната инициатива „Българската Коледа“ на президента, ще представи даренията на първи по рода си апарати за България, Красимира Александрова, директор на Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания – гр. Дупница, ще говори за многобройните проекти на посолството за децата от Дупница.
Преглед в исторически план ще направи бившият посланик при Малтийския орден проф. Владимир Градев, а заключителното изказване ще бъде на Богдан Паташев, доскорошен посланик на Република България при Суверенния Малтийски Орден и дългогодишен заместник-ръководител на посолството.