Начало / Новини / Новини и събития / Факултетът по науки за образованието и изкуствата отбеляза своята 40-годишнина

   
Факултетът по науки за образованието и изкуствата отбеляза своята 40-годишнина

С тържество, което се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, Факултетът по науки за образованието и изкуствата отбеляза 40 години от създаването си. Празникът бе уважен от декани и преподаватели от факултети на Софийския университет, представители на администрацията, студенти и гости.

Тържественото отбелязване на 4 десетилетия от създаването на ФНОИ започна с водосвет в Централното фоайе. Ставрофорен иконом Кирил Дидов от Храм "Света София" поздрави целия екип на факултета и неговите студенти и им пожела дълги години здраве и благоденствие.

4

Деканът на Факултета по науки за образованието и изкуствата проф. Милен Замфиров, д.н., отправи поздрав към присъстващите в залата и не скри вълнението си да говори пред тях, защото не е малко да говориш на 40-годишен юбилей на един от факултетите на Софийския университет.

5

Разбира се, бих могъл да говоря за много успехи, завоювани през последните 40 години, но затова няма ми стигнат и четири дни. Няма да говоря за хилядите студенти, преминали през годините, няма да говоря за стотиците докторанти, защитили своите дисертации в нашия факултет, няма да говоря за всички онези успешно дипломирали се студенти, които в момента работят в системата на средното, началното и предучилищното образование, които дават гръбнака на функционирането на нашата държава“, каза проф. Замфиров и допълни, че би разказал някои неща, свързани с фактите от факултета. Той припомни, че преди 40 години с постановление се създават пет факултета в пет университета в страната, всички с едно и също име – Факултет за подготовка на детски и начални учители.

6

Проф. Замфиров припомни още, че през годините факултетът преминава през различни имена, но винаги завоюва първото място в рейтинговите програми и в брой студенти и брой научни публикации.

13

Още с първия випуск, със стартирането през 1984 година, нашият факултет започва с прием на 400 студенти в три специалности - „Начална училищна педагогика“, „Предучилищна педагогика“ и „Дефектология“, каза деканът на Факултета по науки за образованието и изкуствата и допълни, че в течение на годините интересът към факултета на кандидат-студентите расте и в момента факултетът е лидер в своята област.

12

В словото си проф. Замфиров отдаде почит към деканите на факултета. Той обърна внимание на всеки един от тях и припомни името на основоположника на факултета доц. д-р Павел Драганов, неслучайно наричан от колегите си патриарха на факултета. „Той се нагърбва с трудната задача да създаде и да организира функционирането на нашия факултет. Започва в едни нелеки години, без заместник-декани, с малко на брой преподаватели, но благодарение на своето упорство, интелект и желание за развитие на факултета, той успява да постави темелите на нашия съвременен в момента факултет“, отбеляза проф. Замфиров и разказа накратко за работата на доц. Драганов. Той припомни, че основоположникът на ФНОИ е награден с Почетния знак на Софийския университет със синя лента.

7

В своята презентация проф. Замфиров не пропусна имената на деканите през изминалите години, като изтъкна накратко изключителните им заслуги за развитието на факултета, както и техните научни постижения, публикации и награди.

10

Всички те с усилията и на деканското ръководство, и на преподавателите, и на студенти, и на администрация, показват как се развива нашия факултет през годините. Как, тръгвайки от 400 студенти в първия випуск, сега на юбилейния випуск имаме вече над 4500 бакалаври, магистри, докторанти и специализанти“, подчерта проф. Замфиров.

18

Той посочи, че през времето, в което се е подготвял за доклада, си е дал сметка, че Факултетът по науки за образованието и изкуствата е един от най-големите факултети въобще в страната. „Дадох си сметка и за нещо друго – може би няма декан на факултет в страната, който да може да се похвали с толкова много бакалаври и студенти, с толкова много магистри. Няма декан на факултет в страната, който да може да се похвали с толкова отдадени на своята работа колеги, преподаватели, администрация и прилежни студенти. Но аз мога да се похваля. Затова и благодарение на усилията, които всички вие полагахте през годините и полагате в момента, успяхте да превърнете нашия факултет най-големия факултет на най-големия университет страната. Поклон от мен!“, каза още проф. Замфиров.

14

Заместник-ректорът на Софийския университет проф. дин Соня Милева поздрави колегите от ФНОИ и подчерта, че е впечатлена, че за четири десетилетия факултетът е постигнал забележим резултат в приема си на студенти. Проф. Милева поздрави колегите за постигнатите успехи и им благодари за техните усилия. Тя прочете официалното приветствие от името на ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев. В него се посочва, че когато честваме годишнини, неизменно се обръщаме назад във времето – за да отбележим изминатия път, за да видим постигнатите успехи и преодолените трудности. В исторически план 40 години не са дълъг период. Но не цифрите са показател за развитието на една институция, а постигнатото от нея.

20

Сигурен съм, че всеки един от вас осъзнава огромната отговорност, която носи – да обучава младите хора, които в утрешния ден ще възпитават и обучават нашите деца и внуци. Сигурен съм, че всеки един от вас е възприел работата си не просто като професия, а като кауза“, посочва проф. Вълчев.

23

В приветствието се посочва още, че преподавателите във факултета водят онези дисциплини, които правят света на човека по-красив и по-добър. „Да се посветиш на работата с децата, или на изкуството, изисква не просто много знания. Изисква сърце, душа, хъс, амбиция и много любов“, се казва още в поздравителния адрес.

22

Проф. Вълчев изразява и увереността си, че Факултетът по науки за образованието и изкуствата ще продължи да изпълнява достойно своя ангажимент към високи академични постижения, нови учебни програми, иновативни изследователски инициативи и ще стимулира своите вдъхновени възпитаници да се развиват в областта на образованието, науката и изкуствата. Той се обръща и към студентите и ги поздравява за избора им да учат в този факултет и ги призовава да не спират да черпят с шепи от това, което дават техните преподаватели, за да може един ден да станат техни достойни последователи.

19

На цялата академична колегия на Факултета по науки за образованието и изкуствата пожелавам здраве, вдъхновение за нови творчески и научни проекти, постигнати цели и много успехи! Честит празник, колеги, и на добър час!“, се казва накрая в поздравителния адрес.

21

По повод празника Факултетът по науки за образованието и изкуствата получи множество поздравителни адреси от деканите на факултетите на Софийския университет, от декани на педагогически факултети от други български университети и от различни институции.

25

Празникът продължи с концерт, изпълнен от студентите от специалност „Музика“ към Камерният хор (ръководител гл. ас. д-р Рая Ковачева) и Камерният народен хор (ръководител гл. ас. д-р Марина Апостолова-Димитрова) на ФНОИ.

26
29

По повод годишнината в Централното фоайе в Ректората бе представена фотоизложба, която проследява развитието на факултета. Няколко дни преди това в галерия „Алма Матер“ в Ректората бе открита и Юбилейна изложба по случай 40 години от създаването на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет. Тя може да бъде разгледана до 15 ноември 2024 г.

30
34
32

 

Репортаж на Телемивия "Алма Матер":