Застрахователен и социален риск мениджмънт
Срок на обучение: Два семестъра, с прием през зимен семестър и се осъществява на модулен принцип.
Форма на обучение: редовна, задочна, платена.
За икономисти и неикономисти.
Ръководител: доц. д-р Николай Нетов
е-mail: nnetoff@feb.uni-sofia.bg
Администратор: доц. д-р Радостин Вазов
е-mail: r.vazov@feb.uni-sofia.bg
Кандидатите за прием в програмата от зимния семестър на учебната 2024/2025 година могат да подадат своите документи през платформата https://feba.kmk.uni-sofia.bg/ на някой от следните 3 етапа:
- Първи етап – от 1 до 21 юли 2024 г.
- Втори етап – от 25 юли до 15 септември 2024 г.
- Трети етап – от 21 до 30 септември 2024 г.
Събеседванията за прием в магистърската програма ще се проведат онлайн на следните дати:
- Първи етап - 23 юли от 18:00 часа; онлайн в Teams
- Втори етап - 18 септември от 18:00 часа; онлайн в Teams
- Трети етап - 02 октомври от 18:00 часа; онлайн в Teams
Условия за кандидатстване: Бакалавърска или магистърска степен. За прием в магистърската програма кандидатите изпращат автобиография на адрес: r.vazov@feb.uni-sofia.bg и се явяват на устно събеседване, което има за цел да установи мотивацията, квалификацията и интересите им. Балът се образува от успеха от дипломата, от държавния изпит (защита на дипломна работа) и оценката от събеседването.
Автобиографии могат да се изпращат през цялата година на посочения по-горе email-адрес.
Магистърската програма „Застрахователен и социален риск мениджмънт“
Цел на програмата: Програмата има за цел да осигури подготвени специалисти, които успешно да се включат в динамичната сфера на застраховането и осигуряването. Програма развива базови компетенции и умения в сферата на застраховането и осигуряването, финансови умения, аналитични умения, работа с големи данни, умения за анализ и стратегическо мислене и технологични умения.
Това е в синхрон и с политиката за подобряване на условията за достъп на българските застрахователни и пенсионноосигурителни дружества до чужди пазари, повишаване на инвестиционната активност, привличане на чуждестранни инвестиции.
Включването на реални казуси и проектно базирано обучение помага на студентите да развият практически умения, които могат директно да бъдат приложени в професионалната среда. Възможностите за стажове в застрахователни компании и свързани организации допълнително увеличават практическия опит и улесняват професионалната интеграция на възпитаниците.
Предвидено е участие на преподаватели – представители на водещи български и международни компании, На база успешното сътрудничество с представители на различни компании ще се изгради връзката между университета и бизнеса. По този начин ще се осъществи и директна връзка между студентите и организациите – държавни, частни, неправителствени и международни – които впоследствие ще наемат завършилите новата специалност на Стопанския факултет.
Програмата надгражда върху бакалавърската степен по всички специалности от всички професионални направления. Тя е структурирана по такъв начин, че да предложи висококачествено обучение на магистърско ниво. Нейният дизайн гарантира покриването на широк спектър от теми и подходи от практиката на застрахователния отрасъл.
Програмата стартира с курсовете за инвестиционната политика и капиталовия мениджмънт на застрахователното дружество, покриват се теми за управлението на застрахователния и пенсионноосигурителен портфейл, приложния застрахователно-регулаторен риск мениджмънт и управлението на риска и паричните потоци в пенсионноосигурителната компания. Някои от ключовите курсове са посветени на актюерството, управлението на бизнес процесите в застраховането и пенсионното осигуряване. Предлагат се и курсове със силна практическа насоченост като Осигурителен пазар и осигурителни продукти и Застрахователни продукти и застрахователен пазар.
В допълнение, студентите могат да избират измежду специализирани курсове, отнасящи се до теми като Предприемачество и иновации в пенсионноосигурителните и здравни системи, Изкуствен интелект и иновации в застраховането и др.
Възможна реализация на завършилите магистърската програма: Завършилите могат да се реализират като аналитични специалисти и като ръководители в пенсионноосигурителните и здравноосигурителните компании, животозастраховането и в други небанкови финансови институции. Могат да намерят професионална реализация в застрахователни компании, консултантски фирми, финансови институции, държавни агенции за социално осигуряване и неправителствени организации, работещи в областта на социалната защита и управлението на риска.
Магистърската програма може също така да се разглежда като подготвителен етап за започване на докторантура, водеща до кариера в академичната сфера.
Завършилите програмата получават квалификация Магистър по застрахователен и социален риск мениджмънт.