Начало / Прием / Прием за образователно-квалификационна степен "Бакалавър" и "Магистър" след средно образование / Минали КСК / КСК '08 / Програми за изпити / Журналистика, Връзки с обществеността и Книгоиздаване

   

Кандидат -студентите за трите специалности на Факултета по журналистика и масова комуникация - Журналистика, Връзки с обществеността и Книгоиздаване - полагат два изпита: писмен изпит по журналистика и устен изпит по журналистика.

Писменият изпит по журналистика има за цел да провери на първо място творческите способности, заложби и нагласи на кандидат-студента, необходими за обучението по журналистика и професиите, свързани с комуникацията и медиите. Способността да се извеждат проблеми, да бъдат интерпретирани от различни гледни точки в зададената тема, умението за ясно и оригинално изразяване в писмена форма както и осведомеността в разработваната област - това са качества , определящи критериите за оценка на писмените работи.
Темите за писмения изпит обхващат съвременни проблеми на обществения, политическия, икономическия и културния живот на страната, намерили отражение в българския периодичен печат, радиото и телевизията.

Устният изпит по журналистика представлява събеседване на кандидат-студента с изпитна комисия. Оценяват се главно стилът на мислене и способността за устен изказ на кандидатите, както и техните познания и интереси в областта на журналистиката, връзките с обществеността и книгоиздаването. Ако кандидат-студентът е представил свои авторски материали (публикации в периодичния печат, авторски снимки, кино - или видеофилми, предавания, излъчени по радиото или телевизията), устният изпит може да включи и специфични въпроси, свързани с конкретните творчески изяви. За по-голяма обективност на оценките и съпоставимост на знанията на кандидатите се задават еднакви въпроси в подходяща форма.