Начало / Прием / Прием за образователно-квалификационна степен "Бакалавър" и "Магистър" след средно образование / Минали КСК / Кандидатстудентска кампания '09 / Програми за изпити / Изобразително изкуство

   

Кандидатите за специалност Изобразително изкуство полагат следните изпити:

1. Рисуване по натура

За рисуване по натура кандидатът закупува със собствени средства хартията за рисуване от книжарницата на ФНПП (бул. "Шипченски проход" 69А) в деня на изпита по време на регистрацията. Останалите материали (моливи, креда или въглен, бои, гуми, четки, съдове за вода и др.) също се осигуряват от самия кандидат.
а) Натюрморт (с молив, креда или въглен) - 5 часа, формат 50/65 см.
Изброените материали са равностойни помежду си и се използват по избор от кандидата, без този избор да влияе върху оценката.
Ясно оформена, конструктивна, правилно композирана рисунка от съответна определена гледна точка със строго придържане към видимите (перспективните) изменения на линиите, формите и светлосянката. Допуска се да се различава от академичния етюд като окончателна фаза на завършеност. Изисква се висока степен на пластична грамотност по отношение на изграждането на формите и пространството.
б) Цветна задача (акварел, темпера, акрил) - 5 часа, формат 50/65 см.
Интерпретация на група предмети по отношение на композиция, цвят и форма. Предметите се задават от комисия, без да са композирани предварително. Всеки кандидат подбира броя, начина на композиционно изграждане, цветовата гама и третирането на формата. Възможни варианти на цветната задача: обемно-натурно/декоративно-плоскостно. Всеки кандидат избира по свое усмотрение варианта, без този избор да влияе върху оценката.
Решението на цветната задача трябва да отговаря на следните условия и критерии:
- Цялостност. Логично разпределение на предметите във формата на листа. Компактно построяване на отделните съставки на композицията;
- Равновесие. Хармонично разпределение на отделните компоненти по отношение на ориентацията ляво/дясно и горе/долу;
- Единство по отношение на гледна точка, мащаб и съотношение между предметните форми;
- Ясно изразен композиционен център;
- Ритмика, постигната чрез аналогия или контраст на предметните форми и цветовете.

2. Събеседване

До събеседването се допускат кандидати, издържали успешно изпитите по Рисуване по натура (Натюрморт - молив, креда или въглен и Цветна задача - акварел, темпера, акрил). Всеки кандидат задължително трябва да отговори на въпроси № 1, 2 и 3 в събеседването.

Въпроси за събеседване:
1. Отговорете на един, предварително избран от Вас въпрос (от 1.1. до 1.12.):
1.1. Първобитно изкуство
1.2. Изкуство на Древния Изток (Египет, Месопотамия)
1.3. Антично изкуство (Гърция, Рим)
1.4. Средновековно изкуство (Византия и Западна Европа)
1.5. Изкуство на Възраждането
1.6. Изкуство на Новото време (ХVІІ-ХІХ век)
1.7. Изкуство на ХХ век
1.8. Изкуство на траките
1.9. Средновековно българско изкуство (Първа и Втора българска държава)
1.10. Изкуство на Българското Възраждане (до 1878 г.)
1.11. Българско изкуство 1878-2000
1.12. Основни видове и жанрове изобразително изкуство

2. Споделете впечатленията си от посетени у нас художествена изложба, музей, галерия или друга изява на художници
3. Изяснете особеностите на творческия процес и изразните средства във Ваши творби, които сте представили на събеседването (като допълнителен материал е възможно по изключение и включване на фотоси на ваши творби)

Литература
Гомбрих, Е. Изкуството и неговата история. Български художник, С., 1992.
Димитров, Д.Г. Кратка история на изкуството, Просвета, С., 2003.
Димитров, Д.Г. Изкуството на ХХ век - съдбата на авангарда, Просвета, С., 2001.
Джаксън, Х.У., Джаксън, А. История на изкуството - І-ІV т., Елементи, С., 2006.
Дмитриева, Н., Кратка история на изкуството. Очерци. Т.1 и 2, С., Наука и изкуство, 1971.
Енциклопедия на изобразителните изкуства в България, т.1, С., БАН, 1980.
Енциклопедия на изобразителните изкуства в България, т.2, С., БАН,1987.
Луси-Смит, Е. Илюстрован речник на термините на изкуството, "Петър Берон, С., 1996.

Методически указания
От кандидатите не се изискват подробни фактологични данни, а владеене на основни понятия и най-общи познания за изобразителното изкуство. По история на изкуството се изискват кратки, но точни представи за хронологията и за сумарната характеристика на съответната епоха, както и открояване на някои от най-известните й паметници, творби и автори.Видовете и жанровете изобразително изкуство се характеризират в тяхната специфика с включване на подходящи примери от историята и съвременността. Кандидатът стегнато и кратко развива пред комисията съответния въпрос. Не се поощряват заучени фрази, оценъчни щампи и ненужна подробна фактология. Ценят се способността за самостоятелно мислене, анализ и оценка. Акцентира се върху умението на кандидата да открои своите трайни интереси и да отдели главното от второстепенното при излагането на съответния въпрос.
В хода на събеседването се изявяват и интересите на кандидата по отношение на съвременния художествен живот. Кандидатът споделя своите впечатления и оценки от посетени изложби, галерии, музеи, според възможностите, с които разполага, за да се запознае с тях (в София или в страната). В случая също се поощрява самостоятелността на подбора и преценката, а не количеството на фактите.
Кандидатът представя свои творби, избрани по лична преценка в оригинал или по изключение във фотоси. Поощрява се умението му да изложи мотивирано и убедително идеите, намеренията и задачите, които са го ръководили при избора на един или друг проблем, тема, сюжет, жанр и т.н. при осъществяване на дадената творба.
Ако се установи, че кандидатът представя чужди произведения вместо свои, целият изпит се анулира.

Забележки:
1. Не се разрешава подмяна на листовете, освен в случай на фабричен дефект (скъсване, замърсяване, прегъване), който не позволява качествено и своевременно изпълнение на рисунката, подмяната се извършва преди началото на изпита.
2. Изпитът е анонимен. Забранява се поставянето на каквито и да е надписи и знаци по листовете. При установяване на подобни нарушения изпитът на дадения кандидат се анулира.
3. Изпитът Събеседване разкрива комуникативните езикови умения на кандидата, неговата способност за диалог. Поощрява се правилната българска реч, ясното произношение, плавната мисъл, бързите и адекватни реакции при събеседването, спокойствието, уверените отговори и отстояването на собственото мнение и позиции с нужната степен на обоснованост.
4. Максималният бал е 30. Образува се от: удвоената оценка от изпита по Натюрморт с молив, креда или въглен; удвоената оценка от изпита Цветна задача и оценката от изпита по Събеседване.