
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, 47 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на специалност „Международни отношения“ и 70 абсолвенти от магистърските програми „Международна сигурност“, „Международни бизнес отношения“ , „Защита на основните права“, „Право на ЕС“ и „Международни организации и многостранна дипломация“ на Юридическия факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. 18 бакалаври завършват с отличен над 5.50, а магистрите с отличен успех са 31.
Тържеството бе открито от декана на факултета проф. Даниел Вълчев, който припомни твърдението, че академичната общност винаги е била и ще продължава да бъде единство между преподаватели и студенти, споено както от стремежа да се пренесе през поколенията знанията за познатото, така и от любопитството и упоритостта да се проникне в непознатото.
„Тъкмо тази приемственост в отношението към знанието и към научното любопитство стои в основата на онова, което обикновено наричаме академичен дух“, каза проф. Вълчев и посочи, че се надява въпреки политическите и икономическите турбуленции у нас и в света, въпреки цялата сложност, а вероятно и преходност на времето, в което живеем, този академичен дух да продължи да бъде една от основните ценности на университетското образование.
„Светът, в който живеем днес, се променя с бързи темпове“, посочи деканът и обърна внимание на развитието на технологиите, присъствието на изкуствения интелект в ежедневието ни и др., които поставят много въпроси, чиито отговори съвсем не са очевидни. Светът днес е по-взаимозависим отвсякога. Университетът е място на свободно задаване на въпроси, където отговорите не идват веднага, а са продукт на внимателен и грижлив мисловен процес, отбеляза деканът. Проф. Вълчев посочи, че все по-ясно става, че навлизаме в епоха на глобални противопоставяния и може би ново блоково разделение на света.
„Дали нашите общества ще се окажат достатъчно зрели и силни, дали ще бъдат на висотата на идващите предизвикателства, досега зависеше от нас – вашите родители и вашите преподаватели. От днес това ще зависи вече и от вас“, каза деканът и се обърна към родителите на абсолвентите като посочи, че те имат пълно право да се гордеят с децата си, които завършват факултет с над 130-годишна история, който продължава да е един от най-престижните факултети не само в Софийския университет и не само в България.
В заключение проф. Даниел Вълчев пожела на най-младите си колеги да са здрави, да следват неотклонно мечтите си, да упражняват с достойнство своята професия, да имат силата и постоянството да направят света едно по-мирно и по-справедливо място от това, което предните поколения ще им оставят.
Заместник-ректорът на Софийския университет проф. Мадлен Данова поздрави присъстващите в Аулата и пожела на всички светът, в който влизат, благодарение на своите усилия и наученото в Софийския университет, да стане поне малко по-добър. „Вярвам, че всеки може да допринесе животът, който живеем, да бъде този, за който си мечтаем. Мечтите трудно се постигат, но това не означава, че трябва да се откажем от тях, не означава, че трябва да стоим и да чакаме някой друг да ги осъществи вместо нас“, каза проф. Данова и изрази увереността си, че натрупаните знания и умения, приятелствата, безкрайните дискусии, в които са били ангажирани, ще им помогнат винаги да се опитват да достигнат небето.
Проф. Мадлен Данова изрази увереността си, че те са хората, които ще представят България пред света, ще накарат другите да разберат каква е нашата страна, нашият народ, как живеем, в какво вярваме, за какво се трудим и се надява да бъдат много добри посланици на всички хубаво, което сме създали и което предстои да създадем. Заместник-ректорът пожела на абсолвентите да имат много сили, упоритост, винаги да помнят наученото в Алма матер и никога да не забравят подкрепата, която са получили от своите семейства и на свой ред да я дават на хората около тях. Проф. Данова насърчи присъстващите да бъдат винаги вдъхновени, дръзновени, да бъдат достойни представители на своя университет и факултет. В заключение тя обяви випуск 2024 г. за завършил.
Отличникът на випуска Спас Христов изказа признателността на всички свои колеги към университетското и факултетното ръководство, към техните преподаватели, които с отношението си, своята искрена отдаденост и ангажираност са способствали ползотворното общуване в рамките на академичния диалог. Той поздрави своите колеги с успеха им и припомни трудностите, които са преодолели през годините. По думите му университетската диплома не е самоцел, а истинското учене тепърва започва. „Затова ви пожелавам, независимо от професионалното поприще, да сте непреклонни към невежеството, справедливи и свободни в своя разсъдък, честни, но най-вече пред себе си, и силни, но може би преди всичко това са здрави ценности, за да има смисъл да сме силни“, каза Спас Христов и благодари за подкрепата на семейството и приятелите си.
Специален гост на събитието бе Иван Господинов, директор на Дирекция „ООН и глобални въпроси“ в Министерството на външните работи, който е и възпитаник на Юридическия факултет. Той отбеляза, че на всички тях ще им се наложи да правят трудни избори и им даде своите препоръки как да се справят с тези предизвикателства. На първо място той посочи, че има само един начин да са сигурни, че един избор е правилен и това е той да бъде техен и да не оставят други да решават вместо тях. По думите му начинът да не се поддават на манипулацията, която ги дебне отвсякъде, е като се образоват непрекъснато. Иван Господинов насърчи абсолвентите да изберат работа, която ще им носи радост.
По вече утвърдена традиция в Юридическия факултет церемонията продължи с академично слово. Тази година то бе на проф. д.ю.н. Лазар Груев, който посочи, че истинският смисъл на образоването на всеки един университет са неговите студенти. Той няма друг, по-ценен капитал, и без студентите би загубил всякакво смислено основание за своето съществуване, отбеляза проф. Груев и припомни произхода на думата „абсолвент“, която означава „отделям“, „освобождавам“, както и „изпращам“, „довършвам“ и др., изобщо – довършваме нещо, което си струва труда.
„Да, днес вие ще получите своята заветна диплома като доказателство, че вече сте освободени от факултета, но и че сте довършили нещо, което си е струвало труда. И второ, това съвсем не е краят, напротив, това е само началото, но вече вашето самостоятелно, свободно начало в професионалната ви кариера, за което се подготвяхте с много труд и старание“, каза още проф. Груев.
В словото си той обърна внимание на защитата на отечеството, което е дълг на всеки гражданин. Той отправи апел към най-младите си колеги да не допускат грешката да казват „България е малка държава и от нас нищо не зависи“ и припомни редица исторически факти. Проф. Груев подчерта, че вярва, че миналото събужда, дава опора на едно жестоко настояще и помага да погледнем малко по-уверено напред в бъдещето. „А бъдещето сте вие, уважаеми млади колеги“, каза той и призова абсолвентите да са горди, че са българи, че учеха в най-старото българско висше училище на България и неговия славен Юридически факултет.
„Като един от вашите учители ще кажа: За мен добрият учител е този, който дава крила, но оставя младите сами да се научат да летят“, каза още проф. Груев и подчерта, че това е особено важно. Той призова дипломантите никога да не се страхуват да кажат „Обичам те“, когато чувстват това, да се стараят опознаят родителите си и да бъдат мили с хората от тяхното поколение, защото те са най-добрата връзка с тяхното минало и вероятно с тяхното бъдеще.
В края на словото си преподавателят от Юридическия факултет призова студентите си да се научат да го разпознават фалшивото, напомпано самочувствие и да си дават ясна сметка, че то често е плод на отчайваща некомпетентност. Той отправи апел към тях да помнят, че трябва винаги да се съмняваме в личните си познания, да се стремим да ги усъвършенстваме, и да уважаваме чуждата компетентност, но само тогава, когато е истинска. Накрая той честити на абсолвентите и им пожела на добър час и добър полет.
Празничният ден продължи с връчването на дипломите на завършилите.