Начало / Новини / Новини и събития / Среща – дискусия „Пътища на професионализма в социалната работа“

   
Среща – дискусия „Пътища на професионализма в социалната работа“

В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет Катедра „Социална работа“ на Факултета по педагогика за поредна година организира среща – дискусия „Пътища на професионализма в социалната работа“. С това традиционно събитие Факултетът по педагогика отбелязва Световния ден на социалната работа.

Форумът срещна студенти от специалност „Социални дейности“ с възпитаници на специалността, базови специалисти и партньори на Факултета по педагогика, които споделят истории за своя професионален път и мотивацията си за реализация в различни полета на социалната работа - клинична социална работа, социална работа с деца и семейства, трудова заетост, социално предприемачество и др.

1

Проф. Гинка Механджийска, ръководител на Катедра „Социална работа“, откри събитието и благодари на всички присъстващи. Тя разказа историята на отбелязването на Световния ден на социалната работа, който се чества официално от 2007 г. и всеки трети вторник на месец март социални работници, студенти, хора, съпричастни към дейността на социалния работник, отбелязват с различни събития този ден. По думите й началото на този празник се поставя преди повече от 40 години, когато през 1983 г. Международната федерация на социалните работници започва да провежда ден със специални събития, посветени на приноса на професията на социалните работници за поддържане на един по-добър свят с повече справедливост и уважение към човешкото достойнство.

3

Всяка година Денят на социалния работник има различно послание, посочи проф. Механджийска и допълни, че тази година то е свързано със солидарността между поколенията. „И това са не само поколения от различни хора, които, формирайки общност, поддържайки солидарност помежду си, всъщност правят света по-чувствителен към нуждите на всеки, по-обединен и по-сигурен. Това бих казала, че са и поколенията в нашата професия“, каза проф. Механджийска и посочи, че на събитието участват именно представители на тези различни поколения – студенти от първи курс, студенти от магистърските програми, специалисти от практиката, бивши възпитаници на катедрата.

4

Проф. Механджийска изказа благодарност към доц. Ваня Божилова и цялото деканско ръководство на Факултета по педагогика за уважението към специалността „Социални дейности“ и нейните потребности от управленска подкрепа за редица нужди, свързани с обучението и в частност с практическото обучение на студентите. Това е много голям приоритет, който деканското ръководство също разпознава, посочи проф. Механджийска.

6

Деканът на Факултета по педагогика доц. Ваня Божилова поднесе към студентите и преподавателите от специалност „Социални дейности“ приветствие от името на ръководството на факултета. Тя честити празника и отбеляза, че всеки ден трябва да бъде специален, когато става въпрос да се помага на други хора. По думите й това е поредица от събития, които са посветени на социалната работа и припомни, че в момента се провежда и третият форум за Световния ден на социалната работа. Доц. Божилова предаде няколко ключови послания за значението на социалната работа и те са свързани с това, че все повече се говори за социална работа, не само ориентирана към конкретните нужди, на отделните хора, реалните им потребности и как да се повиши качеството им на живот, но и натрупване на ценен опит, експертиза, знание, което да послужи за това социалната работа да се развие именно като специфично професионално поле - посланията за смелост, солидарност и качество.

7

Тя допълни, че все повече социалната работа не се припознава само с работата с хора от уязвими групи, тя все повече става част от ежедневните дейности. „Виждаме едно нарастване на значението на социалната работа, надскачайки тясното поле на грижата за конкретни групи от хора, които са в определена рискова ситуация“, каза още деканът на Факултета по педагогика и пожела успех на поредния традиционен форум, който показва ролята и на академичните среди в това да развиват качествена социална работа и да създават условия за солидарност.

Срещата продължи с представяне и разговор с Маргарита Димитрова, директор на Дневен център и Център за социална рехабилитация и интеграция към комплекс „Св. Рафаил“, която говори за застъпничеството в действие – овластяване и промяна. Пламен Василев, директор „Човешки ресурси“ в „Холсим България“ и член на управителния съвет в Българска асоциация за управление на хора, разгледа въпроса за истинското въздействие на HR върху живота на хората. Румен Огнянов, главен социален работник в Център за обществена подкрепа „Шанс“ към SOS Детски селища България, говори за предизвикателствата и успехите на семейната подкрепа. Събитието приключи с дискусия.