11.12.2023
Mобилният център за визуална наука „Калейдоскоп“ на Стопанския факултет показа глобалните рискове на СОР28. Премиерата на първите две български научнопопулярни „потапящи се“ изложби (3D mapping) бе дадена в павилиона на българската делегация на 28-та конференция на ООН за изменението на климата.
„Истинските действия за климата трябва да дойдат през науката и образованието. Това включва не само високата наука и практичното приложение на научните постижения, но и въвличането на хората в науката. Там методите на популяризиране и привлекателност на научното занимание са ключови. В този смисъл, всяка модерна форма като центъра за визуална наука „Калейдоскоп“, чрез който младите хора могат да видят научни направления и постижения са изключително ценни, защото ги увличат в действия за справяне с климатичните промени“, заяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов преди премиерата.
Дискусията „Ангажиращи подходи към обучението в климатичната наука“ бе второто международно събитие, което се проведе на българския павилион по време на 8-ия тематичен ден „Младежи, образование и гражданска активност“ от годишната Конференция на ООН за изменение на климата СОР28, организирана от Дубай в периода 30.11-12.12.2023 г.
Доц. д-р Марина Стефанова, зам.-декан „Устойчиво развитие, подкрепа и ангажираност“, представи първата тематична потапяща се изложба, създадена по сценарий на студентите от магистърска програма „Отговорно и устойчиво управление“ и изследователите в ESG Lab. С гостите на събитието тя сподели:
„Според последния доклад на Световната програма за климатични изследвания преминаването на температурната граница от 1,5°C е неизбежно, освен ако в следващите седем години не станем свидетели на радикални трансформации. Това означава, че няколко десетилетия ще живеем в екстремни климатични условия. Климатичната наука е сложна, но проявленията от изменението на климата виждаме навсякъде в своето ежедневие. Ние, като учители, сме отговорни да разкажем за научните открития в тази област на всеки човек; да подготвим и да провокираме човешкото въображение и активност. За нас центърът за визуална наука „Калейдоскоп“ не е инструмент, а защитено пространство, в което безопасно да изживеем недостижимото и да си представим невъобразимото. Във времето, когато споделим достатъчно научни факти и истории, съм сигурна, че ще вдъхновим и вдъхнем увереност на младите да премислят и подреждат живота си като добавят стойност и за природата, и за икономиката“.
В дискусията бяха представени още международната организация „Климатична фреска“, част от задължителните обучителни инструменти в специализираните програми на Стопанския факултет, и инициативите на Kinetik Automotive, които произвеждат първите автомобили за електрически картинг състезания.
Дискусията бе модерирана от представителя на УНИЦЕФ за България г-жа Кристина де Бройн, която в своето обобщение подчерта, че „изучаването и изследването на климатичните промени и техните проявления е наложително и трябва да достигне до всеки човек по разбираем начин. Това е особено важно за планиране на навременни действия за опазване на най-уязвимите групи, между които са и децата“.
***
Мобилният център за визуална наука „Калейдоскоп“ към Стопанския факултет работи за популяризиране на устойчивото развитие чрез създаване на 3D потапящи се изложби и дигитална библиотека. Автори са ESG Lab и MP STUDIO, а компаниите учредители са: ТОТАЛ Енерджис, ОМВ, Йеттел България, Филип Морис България, Мелексис, VIP Security, Асарел Медет АД, УниКредит Булбанк, Мастъркард, Шели Груп и Астра Биоплант.