Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Гост-лекция на докторант Михаела Ангелова относно предизвикателствата при работа с данни на SHARE

   

02.05.2023

 

Миналия месец се проведе гост-лекция на докторант Михаела Ангелова за МП „Изкуствен интелект за бизнес и финанси“. относно предизвикателствата при работа с данни на SHARE.

Picture1 (1)
Picture2 (1)

Михаела Ангелова е магистър „Урбанизъм“ от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София. След 8 години работа в сферата на стратегическото планиране и регионалното развитие, тя решава да следва в МП „Моделиране на големи данни в бизнеса и финансите” в Стопански факултет, Софийски университет. В момента Михаела е докторант в научната програма „Изследвания върху данни“ в Стопански факултет. Тя е един от изследователите по проекта SHARE. Работи с данните от SHARE от 3 години, като ги е използвала и за разработване на магистърската си теза. Михаела води и упражнения по Основи на статистиката на бакалаври в Стопански факултет. От друга страна, Михаела е част от екипа за валидиране на модели за оценка на кредитния риск на KBC Global services, един от бизнес партньорите на Стопански факултет, и участва активно в дейностите по сътрудничество между компанията и университета.

Picture3 (1)

Михаела вече има една публикация, базирана на данни от SHARE в специалния брой на Списание Ревиста „Стареене по време на пандемия“ публикувано през 2021 г. Миналата година Михаела представя новото си изследване върху данните от SHARE на международната конференция EBES проведена в Берлин през Октомври 2022 г. То е представено и пред представители на публичната администрация на България по време на Международната конференция: „Изкуствен интелект, политики и управление в публичната администрация“ с акцент върху това как резултатите от изследването могат да се използват за дизайн и имплементиране на социални политики.

Picture4

По време на гост-лекцията Михаела сподели със студентите от МП „Изкуствен интелект за бизнес и финанси” кои са основните проблеми, които трябва да се решат при зареждане и предварителна обработка на данните на SHARE, полезни съвети и трикове как да се справят с различни видове проблеми с данните и какви са стъпките за едно успешно лонгитюдно изследване, използвайки практически примери от нейния опит. Тя също така обясни повече за проучването SHARE, което е единственото международно панелно проучване, в което България участва, и значението на изграждането на научен капацитет от експерти по големи данни, подготвени да работят с данните на SHARE и да съдействат на европейските политици за вземане на решения, базирани на данните. По време на лекцията постъпиха много въпроси от студентите, които вече бяха вдъхновени да проучат по-задълбочено наборите от данни на SHARE и да разработят свои собствени изследвания.

Picture5