Начало / Университетът / Факултети / Философски факултет / Специалности / Магистърски програми / Философски факултет / Специалност Европеистика / E-Европа

   

Пълна информация за приема на магистри във Философски факултет можете да намерите на http://ma.su-phls.info/

 

Е_evr

Срок на обучение: 2 семестъра
Форма на обучение: редовна
Прием: зимен/ летен
Ръководител:
доц. д.п.н. Калоян Симеонов
е-mail: kdsimeonov@phls.uni-sofia.bg
За контакти и допълнителна информация:
проф.д.п.н. Нели Огнянова
е-mail: ognyanova@phls.uni-sofia.bg
гл. ас. д-р Мария Юрукова
е-mail: m_yurukova@ff.uni-sofia.bg
Координатор:
Весела Кибарова е-mail: vkibarova@phls.uni-sofia.bg
Сайт на програмата: http://internetstudies.eu
Програмата във Фейсбук: https://www.facebook.com/MagistrskaProgramaEEvropa/

Магистърска програма „Е-Европа“ е двусеместриална интердисциплинарна програма на катедра „Европеистика“, която се позиционира в сечението между широките научни полетата на европейските и медийно-комуникационните изследвания и в новата предметна област на интернет изследванията с фокус върху теми като цифрова трансформация в Европейския съюз, подход на ЕС за противодействие на дезинформация, изкуствен интелект, право на интелектуалната собственост и информационните технологии, лични данни и актуални дебати за изграждането и прилагането на политиките и законодателството на ЕС в областта на медиите и свободата на словото.
Магистърска програма „Е-Европа“ е създадена през 2012 година от екип в състав проф. д.п.н. Нели Огнянова, проф. д.с.н. Ивайло Дичев, доц. д-р Орлин Спасов и писателя д-р Георги Господинов.
Програмата работи за създаване на общност от компетентни, социално ангажирани, технологично любопитни, медийно и цифрово грамотни кадри за различни роли в медийното производство и медийната индустрия.
През изминалите години магистрите запазват отношенията си извън програмата и след нея. Създаваме общност от професионалисти и съмишленици като една нарастваща мрежа, свързана професионално със съвременните медии и качествената журналистика, с цифровите технологии и с разнообразните им приложения.
Заедно участваме в динамично и иновативно обучение. Какво ще предложи новата учебна година зависи от новия випуск. Не можем да представим всички елементи на учебното съдържание, защото всяка учебна година то е различно и включва елементи, съобразени с интересите на приетите студенти. Учебният план е гъвкав и следва динамиката на приоритетите в информационната сфера. В рамките на различни курсове се провеждат уебинари, срещи с практици и доказани в своята област експерти, посещения на медии, бизнеси и културни мероприятия.
Програмата акцентира върху изграждане на аналитични умения и изследователски компетенции, които са критично необходими за създаването на качествено авторско съдържание в различни формати – от журналистически текст до дисертационен труд. Насърчаваме авторски изследвания, проекти, инициативи и публикации на студенти, като работим за реализиране на творческите им идеи в областта на цифровите медии, цифровите технологии и политиките за цифровото общество.
Партньорства
Програмата „Е-Европа“ предлага и запознава студентите с възможности за стажове в държавната администрация (напр. Информационния център на Министерство на отбраната, Информационния център на ЕС в България, Администрация на президента и др.), неправителствени организации (Цифрова Република, Коалицията за медийна грамотност и др.), международните медийни агенции и бизнеси (Zenith, Blue 449 и Starcom, част от най-голямата комуникационна група в страната Publicis One).
Достъп до онлайн платформи
Студентите имат възможност да получат достъп до платформите на най-успешните български компании в областта на медийния мониторинг (Identric, DataPro, Onotext) и да работят с тях.
Завършилите програмата „Е-Европа“ придобиват интегрирано знание в областта на последните развития на цифровите технологии и основните методи в комуникационните изследвания.
Завършилите програмата работят като: държавни служители, напр. в Министерство на културата, Министерство на електронното управление, журналисти, маркетинг експерти, политически и медийни анализатори, предприемачи, експерти по европейски проекти в областта на медиите и цифровите услуги. Магистри, завършили „Е-Европа“, получават възможности да се развиват като докторанти, а в последствие и като преподаватели.
Прием: от зимен семестър.
Условия за прием:
1. Висше образование – ОКС бакалавър или ОКС магистър след средно образование, независимо от професионалното направление;
2. Среден успех от семестриалните изпити и успеха от държавния изпит – не по-нисък от Добър;
3. Събеседване за кандидатите за места държавна поръчка.
Балообразуване:
За кандидатите за места държавна поръчка – балът се образува като средна оценка от събеседването и среден успех от семестриалните и държавните изпити.
За кандидатите за платена форма на обучение – балът се образува от средната оценка от семестриалните и държавните изпити. Те не се явяват на събеседване.
Теми за събеседване:
1. Актуални дебати за цифровите права
2. Предизвикателства пред свободата на словото в България и ЕС в цифрова среда
3. Цифрови медии и култура на гражданското участие
4. Европейско културно и информационно пространство
5. Бъдещето на медиите и журналистиката
6. Европейските теми в българските медии
7. Очаквания от магистърската програма и лични планове за професионална реализация.