Начало / Университетът / Факултети / Факултет по класически и нови филологии / Новини / Откриване на инициативата „Виетнам: повече близо, отколкото далеч“

   

Откриване на инициативата „Виетнам: повече близо, отколкото далеч“

 

 

 

В контекста на 75 години дипломатически отношения между Р България и СР Виетнам, специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“ към катедра Африканистика и Индо-тихоокеански изследвания, Факултет по класически и нови филологии откри с публична лекция на тема "Икономическо сътрудничество между Виетнам и България: история и възможности" цикъл от лекции, срещи и дискусии под надслов „Виетнам: повече близо, отколкото далеч“. Резултатите от различните изяви, които предстоят през следващите месеци, ще бъдат представени в рамките на международна интердисциплинарна научна конференция, посветена на Виетнам и българо-виетнамските отношения в различни области, която ще се проведе в Софийски университет през ноември 2025 г.

 

 

 

Тържественото събитие се проведе на 26-ти февруари 2025 г. в зала „Яйцето“ в Ректората на Софийски университет с гост-лектор д-р Тонг Тхи Мин Фъонг от Националния икономически университет, гр. Ханой, където към момента е лектор във Факултета по международен бизнес и икономика. Като икономист експерт по политики и законодателство за международна търговия и инвестиции, по международна икономическа интеграция на Виетнам, по устойчиво развитие и зелена икономика, тя участва в различни национални и международни форуми, както и в консултантски екипи за съставяне на обучителни програми, научни проекти. Съавтор е на седем научни книги, има множество публикации в национални и международни научни списания.

 

 

 

Модераторът, гл. ас. д-р Райна Бенева дългогодишен преподавател в катедра Кореистика и отговорник за обучителен модул „Виетнам“ към специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“, направи паралели между България и Виетнам през призмата на исторически и културни факти, като обобщи дългогодишните връзки и обмен между двете страни в различни области. Тя подчерта още и ролята на Центъра за източни езици и култури за разпространение на виетнамския език и култура, за задълбочаването на познанието и изследванията в областта на виетнамистиката у нас.

 

 

 

Доц. д-р Лиляна Лесничкова, заместник-декан по научноизследователската дейност и академичното израстване от Факултета по класически и нови филологии, поздрави присъстващите и открои многообразието от изучавани езици и общества във ФКНФ, както и ролята на факултета и на ЦИЕК в развитието на двустранни и многостранни връзки в областта на образованието и науката между България и страните от Азия като цяло и Виетнам в частност.

 

 

 

Приветствени думи отправи и доц. д-р Марселен Йовоган, заместник-декан по международна дейност и университетско сътрудничество от Стопански факултет, който подчерта стремежа на Стопански факултет да развива връзките си с университети от различни страни и култури, включително и с виетнамски университети, като до момента има сключени четири споразумения. Той изтъкна огромния потенциал В развиването на подобен академичен и институционален обмен с Виетнам. Не на последно място лекцията даде тласък и на задълбочаване на контактите между двата факултета, ФКНФ и СФ, по линия на българо-виетнамските отношения.

 

 

 

В своята лекция д-р Тонг Тхи Мин Фъонг направи преглед на икономическите отношения като представи нормативната база, стокообмена и водещите инвестиционни проекти между България и Виетнам. Акцент беше поставен и върху важността на визитите и срещите на високо ниво през последните години. Д-р Тонг представи предложения за диверсифициране на обмена между двете страни като даде за пример различни възможности за привличане на инвестиции от България към Виетнам и на работна ръка от Виетнам към България.

 

 

Тя благодари на студентите и преподавателите за проявеното любопитство към Виетнам. Лекцията предизвика дискусия и въпроси, сред които и въпрос относно възможностотите и перспективите за развиване на сътруднивество от взаимен интерес в областта на изкуствения интелект.

 

 

Сред присъстващите бяха г-н Чъонг Нгок Нам, първи секретар в Посолството на СР Виетнам в България, г-н Ангел Апостолов от дирекция „Международно сътрудничество“ към МОН, доц. д-р Антония Цанкова, китаист, зам. ръководител на специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“, доц. д-р Николай Симов от Националния природонаучен музей към БАН, членове на Българската асоциация за приятелство с Виетнам, преподаватели и студенти от ФЖМК представители на радио Алма Матер, представител на Национална галерия Квадрат 500, приятели на Виетнам, както и настоящи и бивши студенти от специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“. Сред гостите бяха и виетнамски студенти, които се обучават в Софийски университет, българи, които са завършили своето университетско образование в Ханой през различни периоди от развитието на страната – доайенът, живата памет на българо-виетнамските отношения и изтъкнат преводач Стоянка Димитрова, както и Кирил Грудин, виетнамист, пътешественик, експерт по културен туризъм. Лекцията не беше подмината и от представители на корпоративните и бизнес среди.

 

Посолството на СР Виетнам в България подкрепи събитието и с фотографска изложба показваща водещи туристически дестинации във Виетнам. Срещата продължи с коктейл и завърши в неформална обстановка сред интересни разговори и нови идеи.