За поредна година Катедра „География на туризма“ в Геолого-географския факултет организира трудова борса за студентите от трети курс на бакалавърската програма „Туризъм“, на които им предстои производствен стаж за практическо обучение по специалността за един семестър от обучението им.
Събитието се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тазгодишната среща между студентите и представителите на туристически фирми и организации се организира за 27 път и има за цел да срещне студентите – бъдещи стажанти, с представителите на бизнеса, които могат да осигурят производствени стажове и обучение в своите фирми.
Присъстващите в Аулата бяха поздравени от заместник-декана на Геолого-географския факултет проф. д-р Мариана Асенова, която приветства всички с „Добре дошли“ от името на декана проф. Климент Найденов и деканското ръководство.
Проф. Асенова изтъкна, че срещата вече е утвърдена традиция и подчерта, че тази година учебният план, който включва един семестър производствен стаж на студентите, прави 30 години. „Това означава, че тези три десетилетия катедрата е имала ангажимента да осигури стажантски позиции за студентите по туризъм“, каза проф. Асенова и допълни, че самата трудова борса в този й формат се е доказала като много успешна среща между бизнеса и студентите.
„Отчитайки важността на днешната среща, пожелавам успех на всички и дано да отчетем и тази година успешно протичане на производствения стаж на нашите колеги", каза проф. Асенова и пожела на работодателите да открият своите кадри, които да задържат на работа.
Ръководителят на Катедра „География на туризма“ доц. д-р Елена Петкова представи дейността на катедрата и посочи какво е мястото на производствения стаж в обучението на студентите.
Тя посочи, че производствената практика е една от силните страни, отличителна особеност на обучението в специалност „Туризъм“ в Софийския университет, единствен по рода си учебен план в България, който осигурява развитие на знания и умения за ефективна реализация в туристическия сектор и допълва академичното знание. Доц. Петкова акцентира на практическия опит, който студентите придобиват по време на практиката, натрупан за сравнително продължителен период в организации, демонстрирали своя професионализъм.
Ръководителят на катедрата обърна внимание и върху целите на производствения стаж, в който студентите прилагат на практика изученото, развиват умения за изпълнение на конкретни операции в туризма. По думите й студентите чрез стажа си придобиват поглед „отвътре“, докосват се до спецификата на туристическата фирма или организация. Чрез него се възпитава и отношение към работата, организацията и клиента.
Доц. Петкова изтъкна, че тези срещи между представителите на туристическия бизнес и студентите се провеждат от дълги години, а по време на пандемията от Ковид 19 са били организирани онлайн срещи.
„Смисълът на срещата е да подпомогне организацията на стажа, който предстои, да осигури възможност за пряк контакт и опознаване между търсенето - бизнеса и предлагането – студентите, както и да създаде възможност за информиран избор и за двете страни“, посочи още ръководителят на Катедра „География на туризма“.
Събитието продължи с представяне на туристическите фирми, осигуряващи стаж на третокурсниците от специалност „Туризъм“.
На срещата присъстваха 13 представители на туристическия бизнес от София и страната - туроператори и турагенти, хотели и други. Някои от тях представиха и офисите си в чужбина.