Начало / Новини / Новини и събития / Студентски теоретичен семинар на тема: „Училищното управление в България - история и съвременност"

   
Студентски теоретичен семинар на тема: „Училищното управление в България - история и съвременност"

В Заседателна зала 1 на Ректората се проведе Студентски теоретичен семинар на тема: „Училищното управление в България - история и съвременност". Седемнадесет студенти от специалност „Педагогика“ представиха резултатите от своите самостоятелни изследвания върху училищни управленски практики в период от две столетия и откроиха техните съвременни рефлексии.

Модератор на форума бе проф. дпн Пенка Цонева, която откри събитието в присъствието на декана на Факултета по педагогика доц. д-р Ваня Божилова, заместник-декана доц. д-р Йонка Първанова, студенти. Тя подчерта, че това е поредният студентски форум, вписващ се в богатата традиция на студентските теоретични семинари към Катедра „История на педагогиката и управление на образованието“ във Факултета по педагогика.

2

Настоящият форум е предвестник на две забележителни годишнини от българската история и образование, които ще бъдат чествани само след четири седмици: 230 години от рождението на Емануил Васкидович - видна личност в българското просвещение, създател на първото българско училищно настоятелство, един от основоположниците на първото българско читалище и изтъкнат просветен деец и 210 години от основаването на първото училищно настоятелство по българските земи.

3

Благодаря на третокурсниците от специалност „Педагогика“, които направиха възможна благородната мисия да осъществят изследователска задача, позволила тук пред вас да се представи разширена възстановка на училищни управленски практики в продължение на две столетия, да се определят техните съвременни рефлексии, актуални за съвременното управление на училището и на образованието у нас“, каза още проф. Цонева.

5

Заместник-деканът на Факултета по педагогика и ръководител на Катедра „История на педагогиката и управление на образованието“ доц. д-р Йонка Първанова заяви пред младите си колеги, че за нея е чест да присъства на този форум и изрази огромно уважение и адмирации от нейно име и от името на деканското ръководство за това, че всеки от участниците във форума е направил нещо различно от обикновените упражнения и всеки един от тях се е ангажирал с изследователска дейност. „Софийският университет е и изследователски университет и във вашата група виждам нашите бъдещи изследователи в тази изключително ценна дейност“, каза доц. Първанова и изрази надеждата си техните усилия да покажат не просто добър резултат, а да покажат тяхната ангажираност в този процес, към педагогиката, към историята на училищното управление.

6

Тя благодари на всички, присъстващи на семинара и пожела успех.

Проблемно-историческите изследвания бяха представени от студентите-изследователи в хронологически ред: Мартин Димитров и Ивана Динева – „Първостроители на училищното настоятелство“; Мария Младенова и Никола Георгиев - „Статут и функции на училищното настоятелство 1815-1878“; Радостина Петрова, Таня Величкова и Марина Костова – "Структури и форми на училищно управление в Източна Румелия“; Мирослава Васева и Боряна Делчева -- "Възстановяване на автономията на училищното настоятелство в контекста на децентрализация на училищното управление 1909-1934"; Александра Димитрова, Красимир Младенов, Кристина Димова и Анна Иванова - “Характер на училищното управление при Земеделското правителство (1920-1923)”; Светлина Попова – „Реформите в образователната система и нейното управление 1944-1947"; Деси Грахова, Миглена Вълчанова и Жасмина Желева – „Приоритети на училищно управление през периода от 1959 до 1979 г.“

9

11