![Студентски теоретичен семинар на тема: „Училищното управление в България - история и съвременност" Студентски теоретичен семинар на тема: „Училищното управление в България - история и съвременност"](/var/ezwebin_site/storage/images/novini/novini_i_s_bitiya/studentski_teoretichen_seminar_na_tema_uchilischnoto_upravlenie_v_b_lgariya_istoriya_i_s_vremennost/2082247-1-bul-BG/studentski_teoretichen_seminar_na_tema_uchilischnoto_upravlenie_v_b_lgariya_istoriya_i_s_vremennost_medium200x200.jpg)
В Заседателна зала 1 на Ректората се проведе Студентски теоретичен семинар на тема: „Училищното управление в България - история и съвременност". Седемнадесет студенти от специалност „Педагогика“ представиха резултатите от своите самостоятелни изследвания върху училищни управленски практики в период от две столетия и откроиха техните съвременни рефлексии.
Модератор на форума бе проф. дпн Пенка Цонева, която откри събитието в присъствието на декана на Факултета по педагогика доц. д-р Ваня Божилова, заместник-декана доц. д-р Йонка Първанова, студенти. Тя подчерта, че това е поредният студентски форум, вписващ се в богатата традиция на студентските теоретични семинари към Катедра „История на педагогиката и управление на образованието“ във Факултета по педагогика.
Настоящият форум е предвестник на две забележителни годишнини от българската история и образование, които ще бъдат чествани само след четири седмици: 230 години от рождението на Емануил Васкидович - видна личност в българското просвещение, създател на първото българско училищно настоятелство, един от основоположниците на първото българско читалище и изтъкнат просветен деец и 210 години от основаването на първото училищно настоятелство по българските земи.
„Благодаря на третокурсниците от специалност „Педагогика“, които направиха възможна благородната мисия да осъществят изследователска задача, позволила тук пред вас да се представи разширена възстановка на училищни управленски практики в продължение на две столетия, да се определят техните съвременни рефлексии, актуални за съвременното управление на училището и на образованието у нас“, каза още проф. Цонева.
Заместник-деканът на Факултета по педагогика и ръководител на Катедра „История на педагогиката и управление на образованието“ доц. д-р Йонка Първанова заяви пред младите си колеги, че за нея е чест да присъства на този форум и изрази огромно уважение и адмирации от нейно име и от името на деканското ръководство за това, че всеки от участниците във форума е направил нещо различно от обикновените упражнения и всеки един от тях се е ангажирал с изследователска дейност. „Софийският университет е и изследователски университет и във вашата група виждам нашите бъдещи изследователи в тази изключително ценна дейност“, каза доц. Първанова и изрази надеждата си техните усилия да покажат не просто добър резултат, а да покажат тяхната ангажираност в този процес, към педагогиката, към историята на училищното управление.
Тя благодари на всички, присъстващи на семинара и пожела успех.
Проблемно-историческите изследвания бяха представени от студентите-изследователи в хронологически ред: Мартин Димитров и Ивана Динева – „Първостроители на училищното настоятелство“; Мария Младенова и Никола Георгиев - „Статут и функции на училищното настоятелство 1815-1878“; Радостина Петрова, Таня Величкова и Марина Костова – "Структури и форми на училищно управление в Източна Румелия“; Мирослава Васева и Боряна Делчева -- "Възстановяване на автономията на училищното настоятелство в контекста на децентрализация на училищното управление 1909-1934"; Александра Димитрова, Красимир Младенов, Кристина Димова и Анна Иванова - “Характер на училищното управление при Земеделското правителство (1920-1923)”; Светлина Попова – „Реформите в образователната система и нейното управление 1944-1947"; Деси Грахова, Миглена Вълчанова и Жасмина Желева – „Приоритети на училищно управление през периода от 1959 до 1979 г.“