Начало / Новини / Новини и събития / Специалност „Арабистика“ отбеляза своята 50-годишнина с международна конференция

   
Специалност „Арабистика“ отбеляза своята 50-годишнина с международна конференция

В Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе тържествено открита тридневната Международна научна конференция „Изтокът – близък и далечен: Текстове, общества и култури“ (28 – 30 ноември 2024 г.), провеждана по повод 50-годишния юбилей на специалност „Арабистика“ в Алма матер. Катедрата по арабистика и семитология отбеляза и обявения през 2010 г. от ЮНЕСКО Международен ден на арабския език – 2024 г.

На събитието присъстваха ректорското и деканското ръководство, изявени учени от страната и чужбина, представители на Министерството на външните работи, както и на ръководителите на дипломатически мисии на арабски и други партньорски държави. Министърът на образованието изпрати поздравителен адрес.

7

Събитието бе открито от проф. д-р Симеон Евстатиев, ръководител на Катедра „Арабистика и семитология“, който благодари на ректорското ръководство и на арабските посланици за тяхната подкрепа и ангажираност. Той отбеляза, че конференцията е организирана от Катедра „Арабистика и семитология“ на Факултета по класически и нови филологии в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ съвместно с Института за исторически изследвания в Българската академия на науките.

1

Ръководителят на катедрата посочи, че арабският език започва да се преподава в Софийския университет още през 1964 г. като втори източен език към специалност „Ориенталистика“, където българската арабистика се формира постепенно заедно с тюркологията. През 1974 г. е въведена самостоятелна специалност „Арабистика“. Тя е в основата и на създадената през 2000 г. като структурно звено на Софийския университет Катедра „Арабистика и семитология“. По думите на проф. Евстатиев: „Специалност „Арабистика“ подготвя висококвалифицирани специалисти, които владеят арабски език писмено и говоримо, притежавайки задълбочена подготовка и разбиране за културата, обществено-политическата история на Близкия изток и Северна Африка, доктрината на исляма и неговите направления, школи и религиозно-политически течения“. Той отбеляза и факта, че Катедрата по арабистика и семитология е единственото по рода си научно и образователно звено не само в Софийския университет и България, но и в целия регион.

8

Проф. Симеон Евстатиев подчерта, че днес е налице забележителен троен повод: международна научна конференция, златен юбилей на една утвърдена специалност в Софийския университет и отбелязване на Световния ден на един от езиците на Организацията на обединените нации – арабския.

11

В изказването си ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев отбеляза, че в навечерието на Международния ден на арабския език празнуваме не само годишнината на специалност „Арабистика“, а и развитието на познанието, на образоваността, създаването на мостове между култури, традиции и научни общности. „Във време на глобални предизвикателства и динамични трансформации, работата на Катедрата по арабистика и семитология е пример за отговорност, високи стандарти и принос към разширяването на познанията за богатото културно и историческо наследство на Изтока. Именно доброто познаване на езика, историята и културата на един народ създават здрави отношения на равнопоставеност и взаимно уважение“, каза ректорът.

9

Проф. Георги Вълчев изрази своето искрено задоволство от тясното сътрудничество на Катедра „Арабистика и семитология“ с посолството на Кралство Мароко и благодари за значимата подкрепа, която тя получава от него. По думите му тези отношения са от изключителна важност за насърчаването на академичния обмен и за укрепването на трайни приятелски връзки между нашите институции. Ректорът изрази увереност и надежда за продължаване на плодотворното партньорство, което да допринася за взаимно обогатяване и развитие.

4

Проф. Вълчев посочи, че със своята отдаденост и професионализъм академичният състав на Катедра „Арабистика и семитология“ са превърнали тази специалност в значим фактор за развитието на научните изследвания и образованието в областта на арабистиката у нас и на международната сцена.

„Уважаеми колеги, искам да изразя задоволството си от това, че отбелязвате 50-годишнината на специалност „Арабистика“ с Международната научна конференция „Изтокът – близък и далечен: Текстове, общества и култури“. Убеден съм, че дискусиите и представените научни изследвания ще допринесат за задълбочаване на познанията за близкия и далечния Изток, като същевременно утвърдят значимостта на междукултурния диалог. Защото нашата цел е една – да развиваме научното познание, което да предадем на тези, които идват след нас“, каза в заключение проф. Вълчев и пожела на всички на добър час и успех на научната конференция.

15

Проф. Георги Вълчев удостои Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко, доайен на дипломатическия корпус в България, с Почетен знак на ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Наградата бе връчена по повод изключителните ѝ заслуги за развитието на отношенията между академичните институции в България и Кралство Мароко, и като доайен на дипломатическия корпус, за значимия ѝ принос за укрепването на партньорството на Софийския университет с дипломатическите мисии чрез съвместни дейности в сферата на образованието и науката.

17

Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи поднесе слово от името на арабските посолства и ръководителите на дипломатически мисии в София. В него тя посочи, че я радва и времето на провеждане на събитието в навечерието на коледните и новогодишни празници. Г-жа Закия Ел Мидауи изрази надеждата си те да донесат повече мир, стабилност, сигурност и просперитет за целия свят. Тя изказа положителните си впечатления от развитието на преподаването на арабски език и култура в Софийския университет през годините и подчерта, че Катедра „Арабистика и семитология“ е уникална в България и на Балканите със своите специализирани академични програми в областта на арабистиката и близкоизточните изследвания.

21

Н. Пр. г-жа Закия Ел Мидауи благодари на Факултета по класически и нови филологии и на академичната общност на специалност „Арабистика“ за положените усилия и изтъкна, че заедно с бакалавърската програма по арабистика и магистърската програма по близкоизточни изследвания, Катедрата развива докторски програми в три научни направления – арабско езикознание, арабско литературознание и арабско обществознание (с ислямознание). Закия Ел Мидауи припомни, че според ЮНЕСКО арабски език говорят повече от 422 милиона души в арабския свят и е използван от повече от 1,5 милиарда мюсюлмани по цял свят. Арабският е и един от най-старите езици и с дълга история, което категорично показва, че този език оказва влияние върху политиката, бизнеса, културата и другите езици в световен план.

18

Проф. д-р Гергана Петкова, декан на Факултета по класически и нови филологии, изрази радостта си от повода за събитието, който по думите ѝ е внушителен юбилей – не просто защото маркира половин век съществуване, а защото отбелязва 50 години на непрестанен растеж. „Катедрата по арабистика и семитология е не само лидер в изследването на арабския свят в България и региона, а е и модел на подражание заради великолепните резултати в обучението на студентите, заради високите научни постижения, които поставят българската арабистика на световната научна карта“, отбеляза проф. Петкова. Според нея едва ли има българин, който да не е започнал своя житейски път с приказките от 1001 нощ, с аромата и образите на далечни страни, но малцина са онези, които са дръзнали да задълбочат първоначалния си интерес и да подхранят онова любопитство и да го превърнат в свой професионален път – труден, предизвикателен, но изключително важен.

10

Проф. Петкова благодари на всички свои колеги от катедра „Арабистика и семитология“, на проф. Пеев и проф. Теофанов за поставените стабилни основи, на проф. Евстатиев и екипа му за продължаването на развитието. В заключение проф. Петкова пожела на всички още много успехи, здраве, енергия и удовлетворение, защото тяхната работа е особено важна и всичките им усилия са всъщност най-добрият гарант за нашето общо бъдеще в един свят, който трябва да намери верния път към междукултурното разбирателство.

20

Поздрави към присъстващите отправиха още проф. д-р Даниел Вачков, директор на Института за исторически изследвания – Българска академия на науките, г-жа Таня Михайлова, директор на Дипломатическия институт, Министерство на външните работи на Република България, проф. дин Йордан Пеев, доайен на българската арабистика и ислямознание, проф. дфн Цветан Теофанов, председател на Фондация „Проф. Цветан Теофанов“.

22

По повод празника бе получен и поздравителен адрес от министъра на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков. „През изминалите десетилетия специалност „Арабистика“ се утвърди като ключов център за изследвания и обучение в областта на арабския език, култура, история и литература. Тя е символ на дългогодишна традиция и високи академични стандарти“, се подчертава в обръщението на министъра на образованието и науката.

23

Макар и фокус на конференцията да е регионът на Близкия изток и Северна Африка, по голямата част от който се заема от обширния арабски свят, този регион се разглежда във взаимовръзка с Балканите, Централна Азия, Южна, Източна и Югоизточна Азия. Откриващата пленарна сесия на конференцията предложи поглед към арабския свят от Балканите и Мюсюлманска Испания.

25

Тържественото откриване на конференцията на 28 ноември 2024 г. включваше студентска художествена програма от студенти в специалност „Арабистика“ заедно с професионалния изпълнител на лютня (араб. ‘уд) Рикардо Ибрахим, както и интерпретация на известна алжирска песен от Студентска вокална група „Лингвакорд“ към Факултета по класически и нови филологии.

На 29 ноември сесиите на научната конференция продължиха в централната сграда на Българската академия на науките, а на 30 ноември – в Ректората на Софийския университет.

5
2

Програма на български език

Програма на английски език