Начало / Новини / Новини и събития / Представяне на книгата „България и Латинска Америка, с поглед към бъдещето“

   
Представяне на книгата „България и Латинска Америка, с поглед към бъдещето“

На 5 декември 2024 г. по инициатива на Катедра „Испанистика“ в Конферентната зала В Ректората беше представена книгата „България и Латинска Америка, с поглед към бъдещето“, публикувана наскоро от Университетското издателство „Св. Климент Охридски“.

Събитието беше открито от проф. д-р Петър Моллов, зам.-декан на Факултета по класически и нови филологии, и доц. д-р Донка Мангачева, ръководител на Катедра „Испанистика“.

В представянето участваха почетният професор Румен Стоянов, доц. д-р Татяна Пантева и гл. ас. д-р Лиляна Табакова. Присъстваха г-н Хуан Карлос Видал, Директор на Института Сервантес-София, Даниел Орасио Котини, пълномощен министър на Република Аржентина в България, г-н Станимир Граматиков, началник на отдел „Латинска Америка“ в МВнР, изтъкнати специалисти по отношенията с Латинска Америка, представители на академичната общност, културни дейци от Испания, автори на книгата, преподаватели и студенти.

1

В изказванията по представянето на новоизлезлия том бе откроено, че изданието надхвърля първоначалния замисъл на сборник, отразяващ доклади от едноименната конференция с международно участие в памет на изтъкнатия латиноамериканист проф. Венко Кънев, проведена в Университета през 2022 г. В първия дял са включени текстове с разнообразна тематика, като встъпителният принадлежи на известния аржентински писател Нестор Понсе.

2

Останалите са свързани с многостранните отношения на България със страни от субконтинента, дали тласък, наред с други процеси, на създаването на Катедра „Испанска филология“ през 1961 г. Усилията на основателите са били насочени към по-нататъшното развитие на българската испанистика, от която, благодарение на системната и всеотдайна работа на част от академичния състав, на следващ етап се е родила и българската португалистика.

5

Във втория дял на книгата фигурират статии на уважавани преподаватели от български и френски университети и от и наши дипломати в Латинска Америка, които насочват към национални и регионални теми на съвременността, наред с чисто филологически въпроси.

3

Почетният професор Румен Стоянов изброи редица заслуги и приноси на български испанисти в световната филологическа наука и се спря на проблеми, за които има неразработени източници в различни частни и публични архиви, очакващи своите изследователи. По-нататък направи обзор на развитието на преводаческото дело, свързано с България, и на контактите с Латинска Америка като предмостие към опознаването на древните цивилизации в отвъдморските земи, а връщайки се на Иберийския полуостров и обучителните практики на университетската испанистика, подчерта нарастващото присъствие у нас на каталонската и баската литература и култура.

4