Музеят за история на радиото в България „Проф. д-р В. Димитров” към Софийския университет преди дни получи впечатляващо дарение от български стари радиоприемници, произведени в периода между 1927–1944 г. До този момент музеят е получавал дарения от 3-4 радиоапарата наведнъж, но сега те са 35. Дарителят е Николай Бимбалов от Пловдив.
Николай Бимбалов е млад колекционер, а желанието му е повече хора в България да видят и да научат какви красиви, различни и многобройни радиоприемници са правили родните производители в началото на миналия век.
Николай Бимбалов с красивия радиоприемник УНИВЕРСАЛ, произведен от фабриката на Светозар Пренеров в Бургас в началния период от нейното съществуване
Музеят ще съхрани за бъдещите поколения цялото дарение на Н. Бимбалов, което е изключителен принос към експозицията му.
Радиоприемник „Тулан”, снимка Антон Кръстев
От създаването на Музея през 1998 г. по идея на неговия патрон – проф. д-р Веселин Димитров, до сега е изминат доста дълъг път – почти четвърт век. В неговата сбирка може да се видят уникални експонати. Между тях са два от първите микрофони – въгленови, райсови, работили още от началото на 30-те години в Българското радио и дарени от инж. Асен Маринов. Друг изключителен експонат е единствената многопътна, живачна, изправителна лампа, използвана в радиопредавателя край Стара Загора от 1936 г., която Районната радиостанция „Стара Загора” подари на Музея след прекратяване на работата на предавателя. Сред експонатите е и единствената в България Карта на радиопредавателите в Европа, Америка и Северна Африка, чийто създател и дарител е художникът график Владимир Димков.
Изглед от Музея. Сн. Захари Миленков
Могат още дълго да се изброяват различни стари грамофони, радиоапарати, професионални магнетофони, грамофонни плочи (от 1906 г. до наши дни), звукозаписи, писмени документи и снимки, които съставляват огромното богатство на Музея „Проф. д-р В. Димитров”. Началото на събирането, съхранението и документирането на ценните експонати поставя първият уредник Захари Миленков.
Музеят „Проф. д-р В. Димитров” се намира във Факултета по журналистика и масова комуникация (ул. „Московска“ 49) и работи всеки вторник и петък от 14.00 до 19.00 ч. и всяка сряда и събота от 10.00 до 15.00 ч. Посещението е безплатно.
Радиокарта на предавателните станции в Европа, сн. А. Кръстев.
Един от първите микрофони, снимка Антон Кръстев