
В Конферентната зала в Ректората се провежда международната научна конференция „Литературната периферия: памет и употреби“. Двудневният научен форум се организира от Факултета по славянски филологии на Софийския университет.
Доц. Ноеми Стоичкова поздрави участниците в конференцията и не скри вълнението си, че има около 50 заявки за участие не само от страната, но и от чужбина. Тя благодари за проявения интерес.
„Литературната периферия, мислена от екипа ни в началото доста тясно, и конкретно – като жанрове, автори, творби, се оказва днес център и на едно събитие, което по тъжен повод, не може да остане в периферията. Става дума за проф. Никола Георгиев. Фактът, че той пожела да участва в конференцията с репликиращ доклад „Без център и периферия“ за нас беше чест и радост. Сега остава вярата, че диалогът с големия учител ще се състои и когато той не е вече тук“, каза доц. Стоичкова и заедно с колегите й почетоха паметта на проф. Георгиев с едноминутно мълчание.
Деканът на Факултета по славянски филологии доц. д-р Бойко Пенчев откри конференцията, като заяви, че темата й „Литературната периферия: памет и употреби“ му е много близка. Той поздрави и благодари на инициаторите и организаторите на форума – доц. Ноеми Стоичкова, гл. ас. Надежда Стоянова и д-р Владимир Игнатов.
В приветствието си Доц. Пенчев акцентира върху промените в литературознанието от началото на 90-те години, припомни колко важно е превръщането на маргиналното, на периферното, на онова, което е изтикано в ъгъла от историята, в изследователски предмет.
„Разбира се, проф. Никола Георгиев, учител на всички нас, беше вероятно първият, който даде много сериозен интелектуален тласък в тази посока. Всички познаваме неговите късни, но много продуктивни текстове“, каза деканът на Факултета по славянски филологии и припомни още, че в началото на 90-те „Литературен вестник“ се превръща в място, където маргиналното получава шанс за нов живот, както и рубриката на покойния Владимир Трендафилов.
По мнението на доц. Пенчев, интересът към забравеното, маргиналното, е била реакция към една от най-неприятните страни на господстващата идеология. А именно надменната арогантност, с която се гледаше на „загубилите битката с историята“, онези, които се оказали не на правилната линия. „Според мен интересът към маргиналното беше важен интелектуален и морален жест в посока на реабилитиране на онези, които по някаква причина са били заобиколени от така наречената история“, каза още доц. Пенчев.
Той заяви, че тези 30 години ни позволяват вече да говорим за българска маргиналистика и изрази увереността си, че по време на конференцията ще се добавят много нови нюанси, ще се разкрият продуктивни посоки за бъдещи изследвания. „Предстои едно много интензивно и богато общуване, в което ще отдадем дълг и на маргиналното, и на себе си“, каза накрая доц. Пенчев и пожела успех на форума, интересни доклади и стимулиращ диалог.
Научният форум продължи с четене на фрагмент от непубликуван текст на проф. Георгиев по тема най-общо назована „Великани, лилипути, литератури“, която го е занимавала доста дълго и в различни посоки.
Конференцията продължава с представяне на доклади в тематичните секции. Тя се провежда в рамките на проект към НИС на Софийския университет „Текстове от маргиналията: памет и употреби“ (№ 80-10-9 oт 09.04.2019).