В Заседателна зала 1 на Ректората се състоя кръгла маса на тема: „Обществен престиж на професията социален работник“. Събитието бе организирано Факултета по педагогика и Катедра „Социална работа“ в рамките на честването на 130-годишнината от основаването на Софийския университет.
На събитието присъстваха зам.-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова, деканът на Факултета по педагогика проф. Бончо Господинов, д-р Елеонора Лилова – председател на Държавната агенция за закрила на детето, Албена Атанасова – зам.-кмет на Столична община в направление „Социални дейности и интеграция на хора с увреждания“, специалисти, преподаватели, студенти.
Форумът бе открит от проф. Бончо Господинов, който изрази радостта си от избора на тема на кръглата маса. Той припомни, че вече са минали почти 30 години, откакто тази професия е навлязла широко в социалната практика. По думите му, тя е станала масова, с времето са се случили много промени и днес трябва да се обърне съществено внимание на проблема за престижа на тази професия. Деканът повдигна въпроса може ли всеки да бъде добър социален работник и изрази увереността си, че на научния форум ще се обърне внимание за квалификацията, подготовката, условията на труд и възнаграждението и други важни проблеми.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова изрази задоволството си от предоставената възможност да се срещне с преподаватели и студенти, с колеги от социалната сфера и партньори и да обсъдят заедно изключително важните въпроси за престижа, професионализацията, стандартизацията, стандартите за натовареност и уменията, квалификацията, постоянното обучение, кариерното развитие. По думите й, това са въпроси, свързани с издигането на престижа на професията социален работник на нивото, което наистина заслужава.
Росица Димитрова подчерта, че всеки може да носи социалната насоченост и социалния работник в себе си. По думите й, това все пак е професия, която трябва да сложим в регулираните професии, на нивото, което е необходимо. Тя засегна въпроса за необходимостта от ясни регламенти относно продължаващото обучение, кариерното развитие, уменията в различните нива, които трябва социалните работници и другите професии, ангажирани в социалните услуги и социалното подпомагане, да притежават.
Според нея очакванията на обществото към социалните работници с всеки изминал ден стават още по-големи. Тя посочи, че социалните работници не намират приложение единствено и само в системата на подпомагането и на социалните услуги, а са изключително търсени и необходими и в системата на образованието, здравеопазването, правосъдието, вътрешните работи, общините, областните администрации и др. Затова според нея е важно да се говори за престижа и общественото място на социалния работник.
Росица Димитрова посочи, че университетите са важен партньор на министерството в тази посока и присъстват редовно в експертните групи. В края на изказването си Росица Димитрова изрази увереността си от все по-силното присъствие на практиката, свързана с теорията в обучението на бъдещите кадри и пожела успех на форума.
На срещата бяха обсъдени актуални въпроси, структурирани в три дискусионни панела: „Образование и кариерно развитие на социалните работници“; „Условия на труд на социалните работници“; „Възнаграждение на труда на социалните работници“.
В дискусиите се включиха преподаватели и студенти, както и представителите на Министерство на труда и социалната политика, Столична община и Държавна агенция за закрила на детето.