Лауреатите на стипендиите за 2022 г. са доц. д-р Нина Кънева-Добревска, главен асистент в Катедра „Неорганична химия“ във Факултета по химия и фармация на Софийския университет, д-р Мая Жекова – главен асистент в Катедра „Квантова електроника“ във Физическия факултет на Софийския университет, и д-р Катерина Такова-Сакалийска – постдокторант към катедра „Физиология на растенията и молекулярна биология“ на Пловдивския университет.
На 25 и 26 ноември 2022 г. в Конферентната зала в Ректората се проведе втората интердисциплинарна научна конференция от поредицата СКРИТОТО И ОТКРИТОТО "Ритъмът на свещеното – херменевтика и феноменология на танца". Във форума участваха изследователи и преподаватели от Софийския университет, Нов български университет, Българска академия на науките, Индонезийския университет и други.
Създаден е Инициативен комитет за изграждане на паметник на акад. Благовест Сендов (1932 – 2020 г.). Идеята е на академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Българската академия на науките. Съпредседатели на комитета са ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Анастас Герджиков и председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.
В рамките на Свети Климентовите дни и формата „Ателиета по групови методи и техники за креативно вземане на решения“, Катедра „История на педагогиката и управление на образованието“, със съдействието на Лабораторията за социални иновации при Федерацията на социалните сдружения в България, организираха „Работилница на бъдещето“ (Zukunftswerkstatt, Future Labs) с г-н Титус Мьоленбек. Събитието се проведе с финансовата подкрепа на международния проект D-Care Labs по Програма „Дунав“ на Европейския съюз.
С академично тържество Факултетът по журналистика и масова комуникация отбеляза 70-годишнината на специалност „Журналистика“. На тържеството в Аулата президентът на Република България Румен Радев удостои Факултета по журналистика и масова комуникация с отличие на Президента на Републиката. В рамките на тържеството проф. дфн Милко Петров бе удостоен с Почетния знак със синя лента на Софийския университет, а абсолвентите от випуск 2022 г. на факултета получиха дипломите си за завършено висше образование.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че ни напусна проф. д-р Йордан Ведър, дългогодишен преподавател в Алма матер. Той остави трайна следа в университетското образование, следвайки високите стандарти на академизма, работи с отдаденост в няколко факултета.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет, в рамките на отбелязването на 70-годишнината на специалност „Журналистика“ и връчването на дипломите на абсолвентите на факултета от випуск 2022 г., проф. д.ф.н Милко Петров бе удостоен с Почетния знак на Софийския университет „Св. Климент Охридски” със синя лента. Проф. Петров получи отличието за високи постижения в преподавателската и научноизследователската дейност и за своя принос за развитието на университетското образование по журналистика и връзки с обществеността в България.
По традиция празничният ден започна в Богословския факултет на Алма матер, където бе отслужена Светата Божествена Литургия, възглавява от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, духовен наставник на Богословския факултет, последвана от литийно шествие до паметника на Св. Климент Охридски. Ректорът и Академичният съвет на Софийския университет поднесоха венец на паметника на св. Климент Охридски. На тържеството в Аулата присъстваха членовете на Академичния съвет, преподаватели, студенти и гости.
В Централното фоайе в Ректората бе открита авторската изложба „Непал – поднебесното царство на Хималаите“ на писателя и приключенец Северина Маркова, с която беше поставено началото на организираната от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Центъра за компетентност КВАЗАР инициатива "Магията на пътешествията".
Университетската библиотека посреща своя патронен празник 25 ноември с изложба, посветена на най-големия български книжар и издател преди Втората световна война - „Ако някоя книга я няма при Чипев, по-добре не я търси“. С нея се отбелязва 155 години от рождението на Тодор Чипев. Кратки истории за издателство „Т. Ф. Чипев“ въвеждат посетителите в културната история на България от края на XIX до средата на XX век.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, 67 бакалаври и магистри от Богословския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. От тях 20 завършват с отличен успех. На събитието бяха връчени и свидетелства за професионална квалификация за учител по религия на 40 курсисти СДК - учители по програма "Квалификация" на МОН. Празникът бе уважен от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, духовен наставник на Богословския факултет.
На 23 ноември 2022 г. в аудитория 252А на Софийския университет се проведе представяне на проект OASIS – Open-source Technologies Acceleration for a New Generation of Student Entrepreneurship, Innovation and Sustainable Development (Project ID: 1257 Project Acronym: OASIS), KAVA: 21383 HEI Capacity Building Initiative / EIT Food GA amendment 2021-2022).
На 22 ноември 2022 г. в Конферентната зала в Ректората се проведе конференция на тема "Кулинарни традиции и културно историческо наследство в малки населени места". Конференцията е част от заключителния етап на проект "Кулинарни традиции и културно-историческо наследство в малки населени места – изобретяване, експлоатиране, популяризиране", финансиран от Фонд "Научни изследвания", Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания 2018 г. с ръководител гл. ас. д-р Петя Василева-Груева от Историческия факултет.
Катедра „Англицистика и американистика” към Факултета по класически и нови филологии отбеляза 30-годишнината от създаването на Библиотечно-информационния център по англицистика и американистика.
По покана на Дипломатическия семинар към магистърска програма „Културни връзки и геополитика на Европейския съюз" при Факултета по класически и нови филологии и на специалност „Португалска филология" към Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания Н. Пр. Посланикът на Федеративна Република Бразилия в България Мария Едилеуза Фонтенеле Рейс изнесе академична лекция на тема „Бразилия в световния контекст днес и значението на Независимостта на страната (1822) за историческото и културното ѝ развитие".
На тържествена церемония, която се проведе в Централното фоайе в Ректората на Софийския университет, бяха наградени най-добрите студенти-спортисти на Алма матер за 2022 г. Събитието бе организирано от Департамента по спорт и Студентския съвет на университета. На него присъстваха заместник-ректорът проф. д-р Елиза Стефанова, председателят на парламентарната комисия по култура и медии Иван Ченчев, представители на деканските ръководства, преподаватели, спортисти и гости.
Кръгла маса обедини 50 студенти от трите специалности на Факултета по педагогика в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – «Педагогика», «Социални дейности» и «Неформално образование» в превенцията срещу употребата на психоактивни вещества.
На тържествена церемония в Аулата Теодора Димова, една от най-известните и четени български писателки, бе удостоена с Голямата награда за литература на Софийския университет „Св. Климент Охридски” за 2022 година. Наградата й се връчва за активната гражданска позиция, широтата на темите, както и заради високата литературност и езиковото майсторство на текстовете й.
На 23 ноември 2022 г. от 9.30 часа ще се проведе заседание на Общото събрание на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Заседанието ще бъде присъствено в аудитория 272, Ректорат. Материалите за заседанието са публикувани на вътрешната страница на Университета в рубриката „Общо събрание“.
Посланикът на Кралство Испания в България Н. Пр. Алехандро Поланко изнесе лекция в Конферентната зала на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Лекцията на тема „Перспективи за двустранните отношения между Испания и България след 110-годишнината от установяването на дипломатически отношения“ е по покана на Катедрата по испанистика и португалистика. Събитието е част от поредица инициативи, съпътстващи Испанското председателство на Европейския съвет през второто полугодие на 2023 г.
Младите учени бяха обявени на събитие, чийто домакин беше президентът Румен Радев, а Вицепрезидентът на Европейската комисия Маргрете Вестагер отправи специално обръщение. Изследователите идват от топ университети като Carnegie Mellon, Toronto, Oxford, Edinburgh, University College London, École Normale Supérieure и Imperial College.
В Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе тържественото откриване на Първия конгрес по португалски език и лузофонски култури за Централна и Източна Европа. Научният форум ще продължи до 19 ноември 2022 г.
Физическият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 16 ноември 2022 година ни напусна нашият уважаван колега и приятел доц. д-р Велин Александров Спасов.
Опелото ще се състои от 11.00 часа на 18.11.2022 г. в Ритуалната зала на Централните софийски гробища.
На 17 и 18 ноември 2022 г. специалност "Скандинавистика" към Факултета по класически и нови филологии отбелязва 30-годишнината от своето създаване с конференция на тема: "България и Скандинавският север - пресечни точки и перспективи".
В големия салон на Българската академия на науките се провежда Ден на отворените врати на изследователската инфраструктура CLaDA-BG (16 ноември 2022 г.). По време на откриването поздравления бяха поднесени от проф. Галя Ангелова, директор на ИИКТ-БАН, доц. Георги Вълчев, заместник-ректор на Софийския университет, и д-р Милена Дамянова, директор на дирекция „Наука“ в Министерството на образованието и науката.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ 100 бакалаври и магистри от випуск 2022 г. на Физическия факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. Петима от тях са пълни отличници.
За първи път в град Варна в периода 11-13 ноември 2022 г, в сградата на Фестивалния и конгресен център – Варна, се проведе международният форум "Варненски фестивал на науката - 2022", организиран от фондация „Красива наука“. Целта на събитието бе да се представят сложни научни теми по интересен и достъпен за широката публика начин. През трите дни на форума водещи български и световни учени се представиха чрез демонстрации, интерактивни работилници и дискусии за ученици и възрастни, показвайки интердисциплинарното взаимодействие между наука и изкуство.
В рамките на честванията на стогодишнината от рождението на Жозе Сарамаго, Посолството на Португалия в България и Португалският езиков център "Камойш" - София, в сътрудничество с Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания при Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски", представиха изложбата "По стъпките на Жозе Сарамаго (1922 - 2022)".
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет 170 бакалаври и магистри от випуските 2021 и 2022 година на Факултета по педагогика получиха дипломите си за завършено висше образование. 42-ма от тях завършват с отличен успех, а пълните отличници са седем.
Софийският университет организира Междурегионална кръгла маса по въпросите на политиката и II-ра асамблея на заинтересованите страни на тема “Universities and Regional Engagement” като част от проекта “Тransform4European Research & Innovations” (T4ERI), финансиран от програмата „Хоризонт Европа“ на ЕС за изследвания и иновации на Алианса “Transform4Europe”.
В дванадесетото поредно издание на Рейтинговата система на висшите училища в България с актуална информация от 2022 г. Софийският университет заема първо място в 21 професионални направления, в които обучава студенти.
RUSTIK или Интеграция на знание и подобрение на политическите процеси за по-добър преход в селските райони е четиригодишен мултидисциплинарен научно-изследователски проект. Целта на проекта е да подпомогне местните общности в селските райони и политическите актьори на различни нива, да изградят по-добри стратегии, инициативи и политики за осъществяване на устойчив преход по посока на опазване на околната среда, социално-икономическо и дигитално развитие.
Александър Тодоров от Физическия факултет, Елжана Енчева от Факултета по химия и фармация и Петър Нефтелимов от Биологическия факултет са първите лауреати в конкурса „Млад предприемач в науката“. Наградите им връчи директорът на Научноизследователския сектор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ инж. Божил Добрев по време на Европейския ден на предприемача 2022.
В Аулата в Ректората на Софийския университет започна Третата научно-практическа конференция „Образование и изкуства: Традиции и перспективи“, организирана от Факултета по науки за образованието и изкуствата.
На тържествена церемония по време на заседание на Факултетния съвет на Факултета по химия и фармация проф. дхн Иван Панайотов Иванов – основател на биофизикохимичното направление в Катедрата по физико-химия, бе отличен с вписване в Почетната книга на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.
На 4-ти и 5-ти ноември 2022 г. българският национален възел на Европейската Инфраструктура по Транслационна Медицина (ЕАТРИС-България) съвместно с Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проведе научна сесия и информационна работна среща, посветени на най-новите открития и перспективите за приложение в медицината на плурипотентните стволови клетки. Темата е уникална за България и представянето й пред широката научна общност е свързано с участието на Софийския университет и по-специално Биологическия факултет в европейски проекти пo програмите „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“.
Стипендията има за цел да установи дългосрочна връзка между INSAIT и Факултета по математика и информатика и позволява на спечелилия я студент да се фокусира изцяло върху образованието си без да се налага да работи през този период.
В Конферентната зала в Ректората се проведе официалното представяне на Университетския център за подпомагане на студенти със специални образователни потребности (УЦПССОП) към Факултета по науки за образованието и изкуствата. На събитието присъстваха деканът на факултета проф. Милен Замфиров, членове на Управителния съвет на Центъра, преподаватели от Катедра „Специална педагогика и логопедия“ и студенти.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората 123-ма магистри от випуск 2022 на Философския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. 13 от тях са пълни отличници.
В Аулата на Софийския университет се провежда международна научно-практическа конференция, която отбелязва 10-годишнината от създаването на Инициативата за сътрудничество между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
В Аулата на Биологическия факултет се провежда традиционната научна конференция "Климентови дни-2022". Форумът е съпътстван с постерна научна сесия.
"В Царството на самодивите" по Иван Вазов, с режисьор Николай Георгиев взе „Алтер“ за най-добро представление на "Алтери 2022".
В деня на Народните будители в Стара Загора бяха отбелязани сто години от кончината на Старозагорския митрополит Методий (Кусев). Двудневното честване беше организирано от Старозагорската митрополия, Богословския факултет на Алма матер и фондация „Митрополит Методий Кусев“. На тържествата присъстваха деканът на Богословския факултет доц. Ивайло Найденов и преподаватели от факултета, представители на местната власт, общественици и жители на града, както и гости от Северна Македония, родственици на митрополит Методий.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, 230 бакалаври от випуск 2021 г. на Философския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование.
В емблематичната 272-ра аудитория на Софийския университет се провежда Национална конференция, посветена на 130-годишнината на юридическото образование в България. С научния форум Юридическият факултет на Алма матер отбелязва своята годишнина, а в хода на тържественото честване ще бъдат представени съвременни погледи към традициите и настоящето на обучението по право, изучаването на правото и взаимодействието между правната наука и юридическите професии.
В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет се провежда международна конференция на тема „Гласове на другостта“, организирана от доц. д-р Ноеми Стоичкова, д-р Яница Радева, докторант Мартин Колев от Факултета по славянски филологии. Форумът ще продължи и на 3 ноември 2022 г. и е част от проекта „Текстове от маргиналията: памет и употреби“ (№ 80-10-54 от 2022 г.), финансиран от Научноизследователския сектор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В периода от 28 до 30 октомври 2022 г. в Националния център за повишаване на квалификацията на педагогически специалисти (НЦПКПС) на Министерството на образованието и науката в Банкя се проведе Деветата национална студентска олимпиада по компютърна математика „Академик Стефан Додунеков“ (CompMath-2022). Домакин на CompMath-2022 е Софийският университет „Св. Климент Охридски“ в лицето на Факултета по математика и информатика и Факултета по химия и фармация.
На Международния панаир на книгата във Франкфурт иновативната поредица „Пъстър свят“ на издателство „Просвета“ бе отличена с бронзова награда в конкурса „Най-добри учебни материали в Европа“ за 2022 г. Сред авторите на поредицата е и проф. Божидар Ангелов, преподавател и предишен декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския факултет.
На 27 октомври 2022 г. в Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе Кръгла маса, посветена на 500-годишнината от смъртта на знаменития испански хуманист Антонио де Небриха. Организиратори на събитието бяха Институтът Сервантес – София и Катедрата по испанистика и португалистика на Софийския университет.
Във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ беше открита двудневната юбилейна международна научна конференция на тема „Комуникацията и медиите на XXI век: образователни и професионални предизвикателства“, която се провежда чрез платформата за видеоконферентна връзка Microsoft Teams. В рамките на два дни 82-ма участници от 16 университета и институции в страната и чужбина ще участват в панели на английски и български език.